Mersin 3 Ocak 2022 yılında Kurtuşuşunun 100. yılını kutlamaya hazırlanıyor. Şehirdeki Yerel Yöneticiler uzun bir süredir Kutlama etkinlikleri için harıl harıl çalışmakta öyle ki bazı etkinlikler için çoktan start verilmiş bile , şiir yarışması , sportif faaliyetler gibi etkinliklerin bazıları halen devam etmekte.
Mersin Büyükşehir Belediyesi bu yıl 100. yıla atfen çok önemli bir projenin temelini atma müjdesini verdi . Yaklaşık 1 haftadır şehrin her yerinde , bilbordlarda , raketlerde ilanlarla bunu kamuoyu ile paylaşmakta.
Metro Şehirlerin medeniyetleri ile gelişimi ile doğrudan ilişkili bir ulaşım aracı. Mersin için ise olmazsa olmaz bir ihtiyaç ama yıllardır olmamış. Fakat temel atma töreninin müjdelendiği bu günlerde sanki olmayacakmış gibi emareler de kafa karıştırmakta.
Yazımın başında Muamma olarak dikkat çekmeye çalıştığım ve kafa karıştıran 3 unsur dikkat çekici.
Bilbordlarda ve sosyal medyada kamuoyu ile paylaşılan bilgilere göre 'Temel Atma Töreni' ama tören yeri temel atılacak , asrın projesinin startının verileceği yer değil!
Denilebilir ki teknolojik imkanlarla uzaktan videokonferans yöntemi gibi bir çok yöntem var eyvallah.
Tören yeri şehrin simge yerlerinden bir olan Cumhuriyet Meydanı , Akdeniz İlçesi'nde.
Cumhuriyet Meydanı en son 17 Eylül 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ağırlamıştı. Mersin'de yapılmış olan yüzlerce yatırımın toplu açılış töreni bu meydanda gerçekleşmişti.
Valilik tarafından çok uzun yıllardır siyasi partilerin miting yapmalarına izin verilmeyen , istisnai programların yapılabildiği bir meydan , açılış törenleri gibi , resmi bayramlar ve günlerin kutlandığı bir meydan Cumhuriyet Meydanı .
Siyaset üstü bir Meydan olarak korunmak istenen bir meydan.
4 Aralık 20221 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Mersin Mitingi öncesinde de Türkiye genelinde gündem olmuştu bu meydan. CHP mitingine izin verilmedi iddiaları , sonrasında katılımcı sayısı ile epey bir gündemde yerini korudu. Aslında Siyasi Partilerin Miting alanı teamülde Millet Bahçesi yanı ( Eski Tevfik Sırrı Gür Stadı yanı ) olarak öngörülmüş son 10 yılda da bu tür miting ve etkinlikler hep bu alanda yapılmıştır. Ki HDP , CHP 'den 1 hafta önce Millet Bahçesi yanında mitingini yapmıştı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Metro Temel Atma Töreni için 3 Ocak'ta tüm Mersin'lileri Cumhuriyet Meydanına davet ediyor. Davette Millet ittifakının 2 Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve Akşener'in resimleri var.
Kaynaklardan alınan bilgilere göre , Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Daire Başkanlığının henüz onaylamadığı bir ihale ve Proje için kaynak kredinin henüz bulunamadığı gibi iddialar da var iken Lansman , Temel atma , Siyasi meydan okuma gibi kafa karıştıran hareketler kurtuluşunun 100.Yılında Mersin'e ne kazandırır. Mersin'liye ne kazandırır?
Törenin yapılacağı yere bakılırsa temel atma değil açılış , Metro temel atma töreni değilse açılış değil . O halde geriye tek bir seçenek kalıyor tıpkı Resmi programda da belirtildiği gibi lansman ! Yani Metro Projesi tanıtımı.
O halde Lansman ise siyasi bir meydan okuma gibi Mersin'i ve Mersin'lileri gerecek bu tür kafa karıştırıcı işlere girişmek niye ?
Metro Mersin'de bulunan Ak Parti'den MHP'ye ,CHP'den İyi Parti'ye tüm partilerin ittifakla kabul ettiği bir proje . Karşı olan kimse yok iken , Yerel Yönetimlerin istek ve arzuları ile gündeme gelen ve ihalesi tamamlanan , bu süreçte Merkezi iktidar tarafından bizzat Cumhurbaşkanı tarafından desteklenip biran önce hayata geçirilmesi çabaları var iken , böylesi bir proje acaba kafalarda oluşturulan /oluşturulmaya çalışılan soru işaretleri ile hüsrana mı uğratılmak istenmekte acaba diye sormadan edemiyorum.
Allah muhafaza 2000 li yıllarda Kumkuyu Havalimanı projesi vardı. İhale yapılmış , müteahhit firmaya arsa teslimi bile yapılmıştı.İnşallah Mersin Metrosu'nun sonu ona benzemez.