Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden kısa bir süre önce yapılan açıklamaya göre, Ulaşım Dairesi İhale Komisyonu tarafından yapılan incelemeler sonucunda Mersin Hafif Raylı Sistem “Metro” ihalesini en avantajlı teklif olan 3 milyar 379 milyon 404 bin 875 lira ile Dillingham Cont. Int. Inc + Kiska- Kom İnş. A.Ş. ortak girişimi kazandı. Mevzuat gereği kararların açıklanmasından sonra gereken süreler neticesinde, 13,4 kilometre ve 11 istasyondan oluşan “Mezitli Eski Belediye Binası-Tren Garı” hattının sözleşmesi imzalanacak ve en kısa sürede yer teslimi yapılarak temel atılacaktır. Bununla birlikte “Mezitli Eski Belediye Binası-Tren Garı” hattına entegre olacak olan “Mersin Üniversitesi ve Üniversite Hastanesi Tramvay Hattı” ile “Mersin Şehir Hastanesi Hemzemin Raylı Sistem Hattı” projelerinin de en kısa sürede tamamlanması beklenmektedir.
Mersin Hafif Raylı Sistem ihalesinin yapılabilmesi için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı yatırım programına alınması gerekiyordu. 5 Eylül 2019 tarihinde proje Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmıştır. Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Ağustos ayı olağan toplantısının 2. birleşimi’nde, Mersin Hafif Raylı Sistem Metro Hattı’nın İnşaat ve Elektromanyetik Sistemlerinin Temini, Montajı veya Tahvil İhracı Projesi ile ilgili Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e 900 milyon liralık finansman yetkisi verilmesi teklifi de oy çokluğuyla kabul edildi. Oylamada AKP ve CHP grupları evet oyu kullanırken MHP grubu çekimser kaldı. Hep hizmet odaklı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda da Mersin’e yapılacak en önemli hizmetin gerçekleşebilmesi için gerekeni yapmış ve projeyi onaylamıştır. Ayrıca proje için borçlanma yetkisi veren belediye meclis üyelerini, konuya yapıcı yaklaşan AK parti ve MHP grubunu da tebrik etmek gerekir. Bu borçlanma yetkisi ile projenin finansman sorunu da ortadan kalkmıştır. Zaten Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, tüm belediyelere, belediye meclis üyelerine şehrin istifade edeceği doğru işlere “evet” demeleri yönünde talimat verdiklerini, konuyu siyaseten, ideolojik, takıntılı bir şekilde bakılmamasını istediklerini, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne karar için gelen maddelerin %98’ine “evet” dediklerini Kayseri’deki Paleontoloji Müzesi ve Millet Kıraathanesi temel atma töreninde belirtmiştir. Mersin Belediye Meclisi’nde de bunun örneği görülmüştür.
Mersin’in yıllardır en büyük sorunu, kent içi ulaşım sorununun çözümüne ve şehrin gelişimine önemli katkı yapacak olan Mersin Hafif Raylı Sistem Metro Hattı’nın başlanması aşamasına gelinmesinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in emeği büyüktür. Sayın Seçer, seçildikten kısa bir süre sonra konuya yoğunlaşmış ve çok kısa sürede projede önemli aşama kat edilmiştir. Metro Hattı’nın inşaatına kısa süre de başlanır ve belli etapları bitip hizmete açılır ise bu Sayın Seçer’in karnesine büyük bir artı yazacaktır. Hatta Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in birkaç dönem belediye başkanlığı yapmasını da sağlayabilecektir. Zaten HDP, Mersin’de yerel seçimde ayrı Büyükşehir Belediye Başkan adayı çıkarmaz ise, Belediye Başkanı Vahap Seçer yine seçimin en büyük favorisi olacaktır. Sayın Seçer iki dönem milletvekilliği de yapmış deneyimli bir siyasetçidir. Seçer’in Belediye Başkanı olarak seçime girmesi, işini severek yapması, deneyimi, HDP faktörü, Tarsus’un desteği, genel seçimde iktidar partilerine veya farklı partilere oy vermiş önemli iş insanları ve seçmenin oyunu alabilmesi gibi birçok artısı vardır. Zaten Mersin Büyükşehir Belediye Eski Başkanı Burhanettin Kocamaz, siyasete devam ettiği sürece MHP’nin işi Mersin’de çok daha zor olacaktır. Mersin’de Sayın Seçer’i, klasik MHP’li veya AK Partili bir adayın zorlama şansı yoktur. Cumhur İttifakı’nın adayı ancak Mersin’de herkesin oyunu alabilecek, Tarsus’ta belli oranda oy ağırlığı olan ve ezber bozan birisi olmalıdır. CHP nasıl İstanbul’da ve Ankara’da klasik CHP’li olmayan adaylar ile seçimi kazanmış ise Mersin’de de ancak Cumhur İttifakı farklı bir aday ile başarılı olabilir. Unutmamalıdır ki aday olmak değil asıl önemli olan seçimi kazanmaktır. Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için gerçekçi olmak gerekir. “Yerel seçimi kazanacak aday kim?” sorusu ise gerçekten cevabı zor bir sorudur. Bu sorunun doğru cevabını da Cumhur İttifakı verecektir. Doğru cevap bulunmaz ise Sayın Seçer seçimi çok rahat kazanacaktır.
Sayın Kocamaz’ın Büyükşehir Adaylığı için adı daha geçmez iken Sayın Kocamaz’ın aday olacağını ve seçimi kazanacağını ilk defa, bir yıl öncesinden yazdığımda, bana CHP’li dostlar tepki göstermişti. Ama tüm yazdıklarım seçimde gerçekleşmişti. Ak Parti’de çok başarılı bir İl Başkanı olan Sayın Cesim Ercik, Cumhur İttifak’ı için bir avantaj olmasına rağmen seçimin lokomotifi ne partidir ne İl Başkanı’dır, sadece ve sadece adaydır. Sonuç olarak kim kazanır ise kazansın Mersin için hayırlısı olsun ve Mersin’e Metro gibi daha çok projeler yapılmasını Allah nasip etsin. Ortak paydamız Mersin ve Türkiye’dir.
Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde kazanılan ve Kurtuluş Savaşımızın başarıya ulaşmasında en önemli dönüm noktalarından olan, 30 Ağustos 1922 tarihinde kazanılan Büyük Zafer ve aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun. Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum.
“Büyük zaferler, yalnızca büyük milletler tarafından kazanılabilir...” Mustafa Kemal Atatürk