İnsanoğlu yaratılmışların en şereflisi ve en üstün yaratılandır .

Bu nedenle insanı insan yapan değerler vardır. Bu değerlerden uzaklaştığınız zaman insanlıktanda uzaklaşmış , nasibinizi alamamışsınız demektir .
Bu değerlerin içerisinde en önemlileri ;

a ) Doğru ve namuslu olmak.
b ) Dürüst olmak .
c ) Merhametli olmak.
d ) Hakkın ve haklının yanında yer almak haksızın karşısında dik durmak .
e )Yalan söylememek doğruları konuşmak ve bunları yaşam biçimi haline getirmek bu değerleri Gelecek nesillere en iyi örnek olarak yaşamak ve anlatmak insanın gayesi olması gerekir.

Son günlerde siyaset içerisinde görev alan kendine bir yer bulanların ne yazık ki yeni nesillerimize örnek olmaları gerekirken , toplumda yalanın , aldatmanın , ikiyüzlülüğün , yozlaşmanın ve ahlaksızlığın önünü açıp kötü örnek oluyorlar . bunlara millet olarak tepkimizi koymamız gerekiyor.

Deva Partisi lideri Ali Babacan'ın AK Parti Milletvekili iken Recep Tayyip Erdoğan’a karşı, muhalefetin Abdullah Gül’ü ortak aday çıkarma projesinin göbeğinde olduğunu ve yönettiğini açıklaması siyaset gündemine bomba gibi düşmüştü.
Siyaset çevreleri tarafından Babacan'ın bu tavrı siyasi ikiyüzlülük , ahlaksızlık , ihanet içerisinde olduğunu ve omurgası olmayan siyasetçi olarak tarihe geçip topluma kötü örnek oldu.

Bir başka kötü örnek de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den geldi . Meral Akşener , Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Netanyahu'yu kıyasladı. Akşener, sivilleri, çocukları katleden, Kudüs'ü kana bulayan Netanyahu ile Başkan Erdoğan'ı bir tuttu, "Netanyahu, Erdoğan'ın İsrail versiyonudur" dedi.
Bu nasıl muhalefettir , nasıl bir zihniyettir , nasıl anlayıştır, Anlamak mümkün değildir . siyaset uğruna kendi ülkesinin seçilmiş cumhurbaşkanına hakaret eden , ülkemizin dış dünyaya karşı itibarını zedelemeye çalışan , böyle iftira dolu bir konuşma yapması gerçek yüzlerini ortaya koymuştur .
Sözde milliyetçilik kisvesine bürünenlerin kendi Ülkesi aleyhine hakaret ve ihanet eder derecesinde açıklamalar yapması düşündürücüdür.
Böyle omurgasız , bilinçsiz hakaret ve iftira dolu benzetmeler yaparak konuşmalar yapan Akşener'in skandal sözlerine , milletimiz tarafından tepkiler çığ gibi büyüyor .
Bizler toplum olarak bu ve bunlara benzer çift karakterli olan , milli ve ahlaki değerlerden yoksun , omurgasız siyasetçilere tavrımızı duruşumuzu , tepkilerimizi net olarak ortaya koymamız gerekiyor.
Bunların ve bu tiplerin ülkemize ve milletimize vermiş olduğu zararlar sayılamayacak kadar çoktur ama en önemlilerinden birkaçı
1. Ülkemizin milli menfaatlerine zarar veriyorlar , milletimizin milli ve manevi değerlerini örf adet ve ahlak anlayışını zedeliyorlar .
2 .Topluma kötü örnek oluyorlar , yalan ve ihanet etmenin önünü açıyorlar.
3 .Gelecek nesilleri yozlaşmasına , dejenerasyon olmasına sebep oluyorlar ,
Bizlerin millet olarak bu tip omurgasız siyasetçilere , Vatanımızın , milletimizin , milli ve manevi değerlerini , toplumun insani ahlak ve değer yargılarına zarar verip yıpratanlara , gereken dersi vermemiz gerekiyor .
bu tip omurgasız siyasetçilere değer vermeyerek , itibarsızlaştırarak , yalnızlaştırarak tepkimizi ortaya koyup , sağlıklı yeni nesiller yetiştirmemiz gerekiyor.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün güzel bir sözü ile yazımıza son verelim.

Bir millet, zenginliğiyle değil, ahlak değeriyle ölçülür.
Mustafa Kemal Atatürk