Babam, varlığıyla güçlendiğim, sevgisiyle beslendiğim, dünümden yarınlara koşarken bugünümü ve her günümü süsleyensin. Zorlu hayat yolunda her zaman yolumu aydınlatan, zorlukları kolayca aşmam için kendini her daim bana siper edensin. Bir çift güzel sözüyle kalbimi fetheden, bir bakışıyla yüreğimi hoplatan, annemin yanında her duruşuyla, sevgi dolu bakışıyla benim geleceğe güvenle bakmamı sağlayan süper kahramanımsın. Varlığınla uyandığım her yeni güne şükür borçluyken, yokluğunun vereceği yürek sızısını tahmin bile edemezken, babasından ayrı yaşamak zorunda kalanları, babasını küçük yaşında kaybedip de baba kokusuna, baba sevgisine hasret kalanları da düşünerek bazen susmak düşer bizlere, duygularımızı sessiz ve derinden yaşamak düşer. Çünkü şu hayatta ne boşluğu dolar babanın, ne de yerini kimse tutabilir. Ne onun gibi bakan başka bir göz bulunur ne de onun şefkatli ve sıcak kucağının aynısı başkasında bulunur. Baba bu, eşsiz, bulunmaz, yaşamımızın en büyük ve en anlamlı varlığı... Daha anlatacak çok cümlelerim var ama susmanın gücüne sığınarak, okuyanların yüreğine bırakıyorum yazamadığım diğer cümleleri…
Hani babaları hep çınar ağacına benzetirler ya, heybetli duruşu, uzun ömürlü oluşu, her mevsim koşulunda dimdik ayakta kalışından sebep, ne kadar da doğru ve anlamlı bir benzetme aslında. Varlıkta, yoklukta, hastalıkta sağlıkta her koşulda evlatları, rahat etsin diye uğraşan, ailesi mutlu olsun diye gecesini gündüzüne katan, yaşadığı tüm zorlukları içine atan, ketum, güçlü ve ağır adam. sen evladının kalbinin ilk, ebedi ve ezeli sahibisin. Sen dünyanın en güçlü ama en merhametli insanın ta kendisisin, koca bir çınarsın sen, bir BABAsın sen.
Herkesin babası onun kahramanıdır, canıdır, varlığıyla dahi güç bulduğu en kıymetlisidir.
Biz evlatlar bu kadar anlam yüklemişken babalarımıza, kimilerimiz hâlâ babasının gölgesinde uçuyorken kimilerimiz babasının hatırasıyla ayakta durmaya çalışıyoruz bu dünyada.
Peki, baba olmak bir erkek için ne anlam ifade ediyordu acaba? Cevaplarını biz duyamasak da babalarımızın, kendi iç seslerini kendileri de belki bu cevapla ilk defa duyacaklardır, kim bilir…
Ama benim gördüğüm ve bildiğim bir şey var ki o da; bir erkek baba olacağını öğrendiği anda otomatik olarak güçlenip baba rolüne bürünüveriyor. Ve artık güçlü duruşlarıyla evlatlarını, eşlerini tüm zorluklardan, tehlikelerden korumak için adeta görünmeyen güç zırhı giyiyor ve çınar unvanını almanın ilk adımını gerçekleştiriyor.
Sevgili babalar, eşinize evinize, yuvanıza, evlatlarınıza yaklaşımlarınız davranışlarınız çocuklarınızın kaderi oluyor biliyoruz muydunuz? Çünkü sizin sevgiye ve merhamete doyurduğunuz kadar evlatlarınız, özellikle de kız çocuklarınız sevgiye aç kalmıyor, yanlış omuzlarda, yanlış yollarla sevgiyi aramıyor. Ve yine herkesin bildiği bir gerçeklik daha var ki, kızlar genellikle babaları nasıl bir yapıdaysa ona benzeyen erkekleri eş olarak seçiyor. Bazen de babasındaki eksik kalanları tamamlamak için farkında olmadan babasına benzeyen insanları seçiyor. Erkek çocuğunuzun zaten ilk ve son rol modeli sizsiniz, siz ne iseniz onlarda o oluyor. Sağlıklı bir şekilde cinsel kimliklerinin oluşmasında sizinle geçireceği zamanlar çok önemli ve değerli. Yine çocukların kendini değerli hissetmesi, kendine güvenmesi, başarabileceğine inanması gibi sağlıklı kişilik gelişimlerinin oluşması açısından hatta zekâ gelişimlerinin olumlu desteklenmesi açısından baba ile kuracakları bağlar, aralarındaki iletişim ve baba tarafından değer görmeleri çok ama çok önemli ve gerekli. Bu nedenle baba olmak; güçlü ve sağlam duruş kadar, sevmeyi, merhameti, hoşgörüyü, değer verebilmeyi de ruhunda barındırmayı ve hayat felsefesi haline getirmeyi de gerektiriyor.
Hem bugününüzde aile saadetiniz için, hem de evlatlarınızın yarınlarında doğru tercihler yaparak mutlu yuva kurabilmeleri için tutum ve davranışlarınız çooook ama çok önemli.
Her zaman söylediğim gibi, bir gün değil her gün saygıyla ve sevgiyle geçirilmesi gereken özel bir gün bence ve hiç birinin tekrarı yok. Kendini baba olarak hisseden, babalığın hakkını veren, vermeye çalışan, ailesinin bekası, yuvasının birliği ve dirliği için gece gündüz çırpınan koca yürekli tüm kahramanlar. İyi ki varsınız…