16 Aralık 2019 Pazartesi 09:16
ÖZKAN '' KADIN GİRİŞİMCİYE 252 MİLYON DESTEK VERİLDİ ''
2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifinin, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB’in bütçesi üzerinde AK Parti Grubumuz adına konuşan Ak Parti  Mersin Milletvekili Hacı Özkan , KOBİ ' lerin desteklenmesi ülkemiz ekonomisi için büyük önem arz ediyor dedi.
Özkan konuşmasında şu görüşleri paylaştı ;
2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifinin, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB’in bütçesi üzerinde AK Parti Grubumuz adına söz almış bulunuyorum.                                                             
Ekranları başında bizleri izleyen Mersinli hemşerilerim başta olmak üzere,Aziz Milletimizi ve Gazi Meclisimizi saygıyla selamlıyorum.
Türkiye’nin son yıllardaki gelişiminin lokomotifi olan KOBİ’ler, ülkemizdeki işletmelerin büyük bir bölümünü oluşturuyor.                                                                
Türkiye’ de kurulu olan yaklaşık 3,5 milyon işletmenin yüzde yüzüne yakını KOBİ sınıfına giriyor.
Bu oran, KOBİ’lerin Türkiye ekonomisindeki yerini net olarak ortaya koyuyor.
KOBİ’ler, aynı zamanda toplam istihdamın yüzde 78’ini karşılıyor.  
Bundan dolayı KOBİ’lerin geliştirilmesi ve desteklenmesi ülke ekonomimiz açısından büyük önem arz ediyor.                                                      
2019 yılı itibariyle yeni bir vizyon ve yol haritası belirleyen KOSGEB, öncelikle, yerli ve milli üretimi KOBİ’lerimiz vasıtasıyla gerçekleştirmek için, Stratejik Ürün Destek Programı’nı yürürlüğe koydu.
Teknoloji üretiminin KOBİ’lerimiz aracılığıyla tabana yayılmasını sağlamak için,  KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’nı hayata geçiren KOSGEB, bu programla Ar-Ge süreci tamamlanmış olan teknolojik ürünlerin üretimine 5 Milyon liraya kadar destek veriyor.
Ayrıca KOSGEB; 
KOBİ’lerimizi yurt dışı pazarlara açmak ve daha rekabetçi kılmak için, Yurt Dışı Pazar Destek Programı’nı uygulamaya başladı ve bu program kapsamında ihracat yapmak isteyen KOBİ’lerimizi 300 Bin liraya kadar destekliyor.
KOBİ’lerimizin kendi aralarında veya büyük işletmelerle iş birliklerini artırmaları amacıyla üretim, tasarım, tedarik gibi alanlarda bir araya gelmeleri durumunda 10 Milyon liraya kadar destek verdiği, İş Birliği Destek Programı’nı da uygulamaya koydu.
Bunların yanı sıra KOSGEB, KOBİ’lerimize, üretim süreçlerini dijitalleştirmeleri için, KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında, 1 Milyon liraya kadar destek veriyor.
Teknoloji tabanlı yeni girişimcilerimizi desteklemek ve ülkemizin yüksek teknolojili alanlardaki payını artırmak için, imalat sanayinde teknoloji düzeyi yüksek sektörlerde işini kurmak isteyen girişimcilerimizi Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında 370 Bin Liraya kadar destekliyor.
Ayrıca KOSGEB’den destek alarak işini kuran veya kuracak girişimcilere 70 Bin Liraya kadar, 10 puanlık finansman maliyeti KOSGEB tarafından karşılanacak KOBİ Finansman Destek Programını devreye aldı.                                                     
KOSGEB, sadece 2019 yılında yaklaşık 14 bin Kadın girişimciye 252 milyon lira destek verdi.                                                                    
KOSGEB, 50 bin liralık finansman desteğini, kadınlar, şehit yakınları, gaziler ve gençler için 70 bin liraya çıkarttı.
Tüm destek programlarında da bu kesime yüzde 15’e varan oranlarda pozitif ayrımcılık uyguluyor.
Bu çalışmalar dâhilinde seçim bölgem Mersin’de; KOSGEB tarafından 2018 yılında 2200 işletme ve girişimciye toplam 48 milyon lira destek sağlanmış, 2019 yılında ise, bu rakam bu ay itibariyle, 50 milyon liraya ulaşmıştır. 
Teknoyatırım Destek Programı ve Stratejik Ürün Destek Programı kapsamında Mersin İlinde yapılan 30 milyon bütçeli 5 büyük yatırıma destek sağlanmıştır.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Liderliğinde, ülkemizi geliştirmek ve büyütmek için, azim ve kararlılıkla 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize yürümeye devam edeceğiz.
2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçemizin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyor,  Aziz milletimizi ve genel kurulu saygıyla selamlıyorum.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
sanalbasin.com üyesidir