BAŞKAN VAHAP SEÇER 4 TELEVİZYON VE 22 RADYONUN ORTAK YAYININDA 2 YILI DEĞERLENDİRDİ

– Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 4 televizyon ve 22 radyonun ortak canlı yayınına katılarak, hizmette 2 yılını değerlendirdi. Yetkililere seslenen ve hizmet etmek istediklerini belirten Seçer, “Bize de en azından Cumhur İttifakına mensup belediyelere gösterdiğiniz muameleyi gösterin, biz farklı bir şey istemiyoruz” dedi.

GÜNCEL 12.04.2021, 11:39 12.04.2021, 13:40
BAŞKAN VAHAP SEÇER 4 TELEVİZYON VE 22 RADYONUN ORTAK YAYININDA 2 YILI DEĞERLENDİRDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 4 televizyon ve 22 radyonun ortak canlı yayınına katılarak, hizmette 2 yılını değerlendirdi. Yetkililere seslenen ve hizmet etmek istediklerini belirten Seçer, “Bize de en azından Cumhur İttifakına mensup belediyelere gösterdiğiniz muameleyi gösterin, biz farklı bir şey istemiyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, Kanal 33, SUN RTV, İçel TV, Koza TV olmak üzere 4 televizyon ve 22 radyonun ortak canlı yayınına katıldı. Gazeteciler Ahmet Özdemir ve Semir Bolat’ın hazırlayıp sunduğu ‘Başkan ile Özel’ programında Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını ve projelerini anlatan Seçer, 2 yılın çabuk ama yoğun geçtiğini söyledi. Seçer, “Mersin, 31 Mart’tan sonra çağdaş, seküler bir anlayışın yönettiği bir kent oldu. Mutlu, huzurlu, gülen bir kent oldu Mersin. Bunu görmezden gelmek de hem kente hem kent için emek veren bizlere çok büyük bir haksızlık olur” diye konuştu.

“Disipline ederseniz, ne yaptığınızı bilirseniz belediye yönetilir”

Büyükşehir Belediye Meclisinden borçlanma yetkisi alamadıklarını, ancak mali disiplini sağladıklarını ifade eden Seçer, “2020’de borçlanma alamadık. Şu anda 1 milyar 11 milyon lira banka borcu var. Demek ki oluyor. Disipline ederseniz, ne yaptığınızı bilirseniz, bankalardan zora düşüp tefeci faizi ile banka kredisi kullanmazsanız, kemiğinizi kemirtmezseniz belediye yönetilir. Biz yönetiyoruz. Bunu çok ısrarla ve çok iddia ile söylüyorum” ifadelerini kullandı.

“Anlatamadık, dinletemedik”

Piyasada güven sağlandığını vurgulayan Seçer, herkesin ihalelere girmek ve iş yapmak için yarıştığını söyledi. Seçer, “Geçtiğimiz yıl borçlanma talebimiz oldu. Kredi faizleri çok düşüktü. Baktık bazı kurumlara yüksek faiz oranlı borçlarımız var. Maşallah SGK, maliye, bankaların 2 katı, 3 katı. Acımasızca faiz tahakkuk ediyor. Dedik ki, bunların bir kısmını otururuz, konuşuruz, taksitlendiririz. Eğer borçlanma alabilirsek, 250 milyon lira hakkımız olan bütçe denkliği için bütçeye koyduğumuz borçlanma kalemi var. Bunun karşılığı meclisten başkana yetki verilirse o günkü rakamlarda 175 milyon lira borçlanabiliyorduk. Dedik ki, ‘Bunu bize verin. Bakın şu anda da uygun krediler var. Bunları alalım, çünkü uzmanlara göre önümüzdeki günlerde banka faiz oranlarında, kredi faiz oranlarında yükselmeler olacak, bazı ekonomik dengesizlikler olacak’. Hatta dedim ki, ‘Ben iş insanıyım, para piyasalarını gayet iyi bilirim, gelin bu yetkiyi bana verin’. Ben ihtiyacım yokken, durduk yerde belediyemi faiz yüküyle karşı karşıya getirmem. Anlatamadık, dinletemedik, çünkü kulakları bende değil. Kulakları Ankara’da, genel merkezlerinde. Verin, vermeyin. Buradan söylüyorum; hiç alınganlık yapmasınlar. ‘Efendim biz talimatla mı hareket ediyoruz?’ Talimatla hareket ediyorsunuz. Siz de mantığın bu olmadığını, doğru olmadığını biliyorsunuz. Siz de sokağa çıktığınız, köye gittiğiniz, köy kahvesinde oturduğunuz zaman vatandaşın size tepkisi ile karşılaşıyorsunuz. Vatandaş her şeyi görüyor. ‘Bu adamı rahat bırakın’ diyor, bırakın adam işini yapsın, adam hesabını da veriyor, versin. Ama siz önüne engel koyuyorsunuz. Ama dinletemedik” şeklinde konuştu.

“Bu yapılan işler, alınan kararlar siyasi”

Faizlerin yüzde 8’lerden yüzde 30’lara kadar yükseldiğinden de söz eden Seçer, “Biz haklı çıktık. Keşke çıkmasaydık ama çıktık. Ne oldu? Mersin zarar etti, Mersin halkı zarar etti. Ben gereksiz yere finansman maliyeti ödüyorum yüksek faizli. Neden siz elimi daraltıyorsunuz, böyle bir elimin altında can simidi var, kredi imkanım var. Bu yetkiyi bana vermeyerek, neden beni bu kadar sıkıntının içerisine sokuyorsunuz? Kimse buna bir cevap veremez, çünkü bu yapılan işler, bu alınan kararlar siyasi. Ama bunları aşıyoruz, aştık, en azından şu anda düzenimiz iyi. Bir borçlanma talebimiz de yok. Ama önümüzdeki günlerde böyle bir iklim olur, oturulur konuşulur. Meclis üyesi arkadaşlarımız gerçekten bir önceki yıllardaki tavırlarının doğru olmadığını görürler. Bundan sonraki süreçte bu işlerin Büyükşehir belediye başkanı ile meclisin işbirliği ile elbirliğiyle çok daha iyi olacağını, Mersin’in hayrına olacağını düşünmeye başlarlar. Farklı bir tablo çıkabilir meclisten diye düşünüyorum” dedi.

Başkan Seçer, 2 yılın sonunda Büyükşehir Belediyesinin mali tablosunu ve hayata geçirdikleri projeleri de detaylarıyla anlattı.

Otobüs kredisi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrı

Alımını yapmayı planladıkları 120 otobüsün yatırım programına alınmasını beklediklerini ifade eden Başkan Seçer, “Geçtiğimiz dönem mecliste borçlanma yetkisini aldık. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının Green City kapsamında bir projede; bunun 7 milyonu hibe, 3 milyon faiz yükü biniyor, 22 milyon Euro alıyorsunuz 2 yıl ödemesiz, 8 yılda ödüyorsunuz, toplam 10 yılda bitiyor. 22 alıyorsunuz 18 ödüyorsunuz. Bu kadar basit. Cumhurbaşkanının bunu bir an önce yatırım programına almasını istiyoruz. Kaç ay oldu rica ediyoruz. Paramız hazır. Buradan Cumhur İttifakı meclis üyelerine duyuruyorum. 22 milyon Euromuz IBRD’de hazır. Cumhurbaşkanının yatırım programına almasını bekliyoruz. Yatırım programına aldığı, Hazine Bakanımız bunu onayladığı taktirde hemen alımlara çıkacağız. Kentimize yeni 120 otobüs daha katacağız. Filomuzu yenilemiş olacağız. Her türlü alt yapıyı hazırladık, oradan atılacak imzaları bekliyoruz” diye konuştu.

“Bu devletin kurumları, devlet kurumu aklıyla bize yardımcı olmak zorundadır”

Bürokrasideki işleyişin kendi işlerini de yavaşlattığını belirten Seçer, şöyle devam etti: “Zaman yitiriyoruz. Bazen diyorum ki, iktidar partisinin belediye başkanı olmak varmış. İşler nasıl rahat yürürmüş. Ben şuna da karşıyım; siz, biz, sizinkiler, bizimkiler, sizin partililer, sizin çocuklar, bizim çocuklar. Bu memlekete yazık olur. Ben de bu memleketin has evladıyım, ben de bu memleket için çalışıyorum, yüreğim bu memleket için çarpıyor. Kimse benden daha fazla bu ülkeyi sevmiyor. Namusunla şerefinle bu ülkeye hizmet etmekle oluyor bu işler. Evet, altını çizerek söylemek istiyorum; biz de bu ülkenin kurucusu, bu ülkenin mimarı, mücadele etmiş Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu, o dünya görüşünün, o çağdaş, laik, seküler, cumhuriyeti getiren dünya görüşünün kurduğu partinin mensupları olarak bu ülkeye hizmet etmek istiyoruz. Herkese hizmet etmek istiyoruz. Bu devletin kurumları, devlet kurumu aklıyla bize yardımcı olmak zorundadır.”

“Bize de en azından Cumhur İttifakına mensup belediyelere gösterdiğiniz muameleyi gösterin”

Seçer, MESKİ için borçlanma yetkisi çıkardıklarını ancak yatırımlar için istedikleri teminat mektubunu İller Bankasından alamadıklarını söyledi. Aynı konunun bitüm alımı için de geçerli olduğunu belirten Seçer, şunları söyledi:

“İsteyen kamu kurumu, verecek olan kamu kurumu. Faydalanacak olan uzaylı mı? Vatandaş, Mersinli. Nerede? Hani ayrımcılık yapılmıyordu. Hadi AK Partili bir belediye böyle bir talepte bulunsun, Mersin Büyükşehir Belediyesi AK Partili bir belediye başkanında olsun. ‘Bitüm alacağım, İller Bankası Genel Müdürü sizden teminat mektubu istiyorum’ desin. Hadi bakalım vermesin. Bu eşitsizlik, bu adaletsizlik. Bu siyasal olarak vicdansızlık. Ben bunu kabul etmiyorum. Buradan yetkililere sesleniyorum. Biz de burada hizmet etmek istiyoruz. Bize de en azından Cumhur İttifakına mensup belediyelere gösterdiğiniz muameleyi gösterin, biz farklı bir şey istemiyoruz. Elbette ki, rahat değiliz. Elbette ki, işlerimiz rahat gitmiyor. Ben devlet aklının galebe çalmasını istiyorum, siyaset aklının değil.”

Seçer, Akbelen Bulvarına yapılması planlanan köprülü kavşağın Karayolları Genel Müdürlüğünün yatırım programında olduğunu belirterek, Cumhur İttifakı meclis üyelerine seslendi ve buranın bir an önce yapılması için destek istedi.

“Biraz para sağlasınlar buraya. Bu görev de Cumhur İttifakının görevi”

Mersin’in Türkiye’nin 6. veya 5. sırada vergisini öderken, 24., 25. sıralarda yatırımı hak etmediğini kaydeden Seçer, “Biraz para sağlasınlar buraya. Bu görev de Cumhur İttifakının görevi. Ben belediye olarak büyük projeler diye bağırıyorum. Hükümet yapar. Yeter ki istensin. Bakın şunu çok açık söyleyeyim; Lütfi Bey buranın milletvekiliydi. Bu da çok önemli. Lütfi Bey şu anda buranın milletvekili değil, bakan. İstifa etmek durumunda. Acaba diyorum buranın milletvekili olarak mı kalsaydı? Yani bizim hakkımızı birilerinin orada kovalaması lazım. Tabi şimdi Maliye ve Hazine’ye bakıyor, işi başından aşmış, Mersin gündemi onun gündemi olmuyor haklı olarak. O da Türkiye’nin en zor döneminde, en netameli konusunun başına getirilmiş bir arkadaşımız. Çok değerli de bir insan. Hiçbir lafımız yok ama birilerinin bunu kovalaması lazım. Ben kendimle ilgili de kendisine ricalarda bulunuyorum. Daha önce iyi kötü bir şeyler oldu ama son zamanlarda bir arpa boyu yol ilerleyemiyorum” ifadelerini kullandı.

“Zaman geçiyor. Mersin’in hakkı bu değil”

Otoban ve havaalanının kendisinin milletvekilliği döneminden bu yana yapılacak olduğunu da hatırlatan Seçer, “Geçen bir meclis üyesi bana hesap soruyor. Bilmiyor ki, o dönemler neler konuşuluyor, Ankara’da neler oluyor. Efendim limana niye o zaman karşı çıkmadınız, nükleer santrale, havaalanına. Kardeşim gırtlağımız patladı. Açıp bakarsınız, görmek isterseniz görürsünüz. Bunları da konuşmak lazım. Efendim biz yerel yönetimler olarak memleket siyasetine dokunmayalım. Dokunmayalım ama zaman geçiyor. Mersin’in hakkı bu değil. Ben onun için bu kadar can havli ile konuşuyorum. Mersin’in çok daha iyi noktalarda olması lazım. Bu da imkanlarla olur, lafla olmaz ki. İmkan ver bana bak bakalım daha neler yapılıyor. Ben mevcut, kıt kaynaklarla bunları yapıyorum” dedi.

banner290
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
13°
açık
Namaz Vakti 11 Mayıs 2021
İmsak 03:58
Güneş 05:31
Öğle 12:43
İkindi 16:30
Akşam 19:44
Yatsı 21:11
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Burnley 35 39
15. Newcastle 35 39
16. Brighton 35 37
17. Southampton 34 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 35 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29
sanalbasin.com üyesidir