“YAKLAŞIK 400 BİN SURİYELİ MİSAFİR MERSİN’DE YAŞIYOR”

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’nin ve Türkiye halkının nasıl bir çabada bulunarak 4 milyon mülteciyi ağırladığını bildiklerini, Mersin’in de yaklaşık 400 bin Suriyeliye ev sahipliği yaptığını söyledi.

GENEL 18.02.2021, 13:10 18.02.2021, 13:48
“YAKLAŞIK 400 BİN SURİYELİ MİSAFİR MERSİN’DE YAŞIYOR”

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’nin ve Türkiye halkının nasıl bir çabada bulunarak 4 milyon mülteciyi ağırladığını bildiklerini, Mersin’in de yaklaşık 400 bin Suriyeliye ev sahipliği yaptığını söyledi. Bu yükün kaldırılması için destek olmak istediklerini ve birçok proje yürüttüklerini belirten Büyükelçi Meyer-Landrut, “Biz de elimizden geldiğince destek olmak istiyoruz ama tabi ki ana yük sizin üzerinizde” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı olarak atanan Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, eşi Brigette Landrut ve beraberindeki heyetle birlikte bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Mersin’e geldi. Sabah saatlerinde Mersin Valisi Ali İhsan Su’yu makamında ziyaret eden Büyükelçi Meyer-Landrut, daha sonra Büyükşehir Belediyesine geçerek, Başkan Vahap Seçer ile bir araya geldi.

“Türkiye’nin nasıl bir çabada bulunarak 4 milyon mülteciyi ağırladığını biliyoruz”

Ziyarette konuşan Büyükelçi Meyer-Landrut, Vali Su ile yaptıkları görüşmede Mersin’in tarım, liman, sanayi, endüstri, tarih gibi pek çok açıdan ne kadar zengin olduğunu öğrendiklerini söyledi. Pandemide herkesin zor koşullar altında yaşadığına işaret eden Meyer-Landrut, Suriyeli mülteciler konusuna değinerek, “Bunun yanı sıra tüm Türkiye’nin ve Türkiye halkının nasıl bir çabada bulunarak 4 milyon mülteciyi ağırladığını da biliyoruz. Bu çerçevede şehriniz de önemli sayıda mülteciye ev sahipliği yapıyor. Biz bu ziyarette özellikle sizin üzerinizden bu yükü kaldırma konusunda destek olmak için yürüttüğümüz mültecilere yönelik programlarımızın ne kadar etkili olduğunu görmek için bu ziyareti düzenledik. Programlarımızı, projelerimizi görüp ne derece etkili olmuşlar, ona da bakmak istiyoruz.

Bu çerçevede Türkiye’de her seviyede, özellikle de iller düzeyinde mülteciler ağırlandığı için belediye seviyesinde yürüttüğü çalışmaların ne kadar etkileyici olduğunu ifade etmek istiyorum, çünkü çok sayıda insanı ağırlıyorsunuz. Biz de programlarımızla size nasıl destek olabileceğimize bakıyoruz. Ayrıca bizim mali olarak destek verdiğimiz programlar ne kadar etkili olmuş, onunla ilgili yöntemlerde bulunmak istiyoruz” diye konuşarak, Büyükşehir Belediyesinin Suriyelilerle ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında Başkan Seçer’i dinlemek istediğini ifade etti.

“Yaklaşık 400 bin Suriyeli misafir Mersin’de yaşıyor”

Mersin’in, 1,9 milyon yerli nüfusa sahip bir kent olduğunu dile getiren Başkan Seçer de “Ancak kayıtlı ya da kayıt dışı burada yaşayan yaklaşık 400 bin Suriyeli misafirle birlikte nüfusumuz 2,3 milyona yükseldi” dedi.

Konuklarına Mersin ile ilgili bilgiler veren Seçer, ilin lokasyon olarak çok stratejik bir yerde olduğuna dikkat çekerek, “Özellikle Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerden birinci derecede etkilenen bir lokasyona sahip. Şu anda 400 bin civarında 2011 sonrası Suriye’deki gelişmelerin ortaya çıkardığı sonuçla yüzleştiğimiz ve kentimize de hem sosyal hem ekonomik açıdan önemli yükler getiren mülteci, sığınmacı ya da misafirlerle yüzleşmek durumundayız. Yaklaşık 2 yıl önce belediye başkanı oldum. Yönetime geldiğim andan itibaren topluma verdiğim mesajlar hep birleştirici, bütünleştirici ve burada yaşayan misafirlerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlayıcı mesajlar oldu. Çünkü kentte yaşayan hem yerli nüfusun hem geçici olarak yaşamak zorunda olan insanların bu duyguya ihtiyacı var. Elbette onların temel günlük ihtiyaçlarını karşılamak için hem merkezi hükümet hem biz yerel yönetimler elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanarak yardımcı olacağız ama öncelikli olarak bu motivasyonu, huzuru sağlamamız gerekiyordu. Bunu onurla gururla ve mutlulukla söylüyorum ki, kentte bir uyum, mutluluk havası hakim” ifadelerini kullandı.

“Uluslararası Göç Örgütü ile Mersin’de yaşayan sığınmacılarla ilgili çalışmalar yapıyoruz”

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü ile Mersin’de yaşayan sığınmacılarla ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydeden Seçer, “Belediyemiz şu anda BM Göç Örgütüyle işbirliği halinde Uyum Merkezi çalışmalarını sürdürüyor. Önceki gün de meclisten bunun kararını çıkarttık. Yine desteklediğimiz Mersinden Kadın Kooperatifi, belediyemiz ve Göç Örgütünün birlikte yürüttüğü bir sebze-meyve kurutma tesisi konusunda çalışmalarımız devam ediyor, kadınlara istihdam sağlayacak. Yine zaman zaman bölgede tarım alanında çalışan tarım işçilerine beraber işbirliği yaparak katkılar sağlıyoruz. En son yine BM Göç Örgütü ile ortak bir proje kapsamında bu insanlara çadır ve battaniye dağıttık. Yine sağlık hizmetlerinden gıda ve çocuklara süt yardımına kadar birçok konuda katkı sağlıyoruz. Yeni oluşturduğumuz Uyum Merkezi aracılığıyla sığınmacılarımızın özellikle genç yaştaki ve daha küçük çocuklarının uyumunu sağlayacak eğitimsel çalışmalar çok önemli” şeklinde konuştu.

“Yaşanan sorun bize ait değil. Her insan, her ülke bu konuya el atmak zorundadır”

Çok kısa sürede Mersin’e 400 bin misafirin gelmesinin bazı komplikasyonları da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Seçer, bu anlamda yaşadıkları sorunları da şöyle anlattı:

“Özellikle temiz içme suyu temininde, temiz çevre yatırımlarında önemli sıkıntılar yaşadığımızı söyleyebilirim. Ancak geçtiğimiz günlerde de AFP yetkileri AB temsilcilerinin bir arada olduğu verimli bir toplantı yaptık. Belediyemizin altyapı yatırımları için önemli kaynaklar aktarılmasını sağladık. Temiz içme suyu şebeke hatları, kanalizasyon hatları, arıtma tesisleri konusunda 39 milyon avroluk hibe konusunda ön mutabakat sağlandı. Umut ediyorum, bu çalışmalarımızı, güç birliğimizi daha iyi noktalara getirebiliriz. Elbette bu yaşanan sorun bize ait bir sorun değil, bölgemizde ortaya çıkan sorun ama bölgeye yakın olmamızdan kaynaklı en çok etkilenen bölgeler olarak yüzleştiğimiz bir sorun. Bu insanlar, çocuklar, kadınlar, onların daha huzurlu bir ortamda yaşamalarını sağlamak için de her insan her yönetici her siyasetçi her ülke bu konuya el atmak zorundadır. Olaya belediye başkanından ziyade bir insan ve baba olarak bakıyorum, benim de çocuklarım var, empati yaptığımda çok üzülüyorum ve onlara yardımcı olma çabası içindeyim. Ortaya çıkan sonuçları ve bize neden olduğu sorunları nasıl ortadan kaldıracağımızı konuşmamız gerekiyor.”

“AB ile ilişkilerin yeniden canlanmasını diliyorum”

AB ilişkileriyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Seçer, “Türkiye’nin AB’ye tam üyelik serüveni yarım asırdan fazla bir süre. Özellikle 2002-2015 yılları arasında çok önemli gelişmeler olmuştu. O süreç içerisinde Türkiye Parlamentosunda AB’ye uyum yasaları çerçevesinde çok önemli çalışmalar olmuştu. Kişisel olarak AB sürecini destekleyen bir politikacıydım. Ancak, bugün geldiğimiz nokta arzu ettiğim bir durum değildir. İlişkilerimizin tekrar başlamasını, bu sürecin tekrar canlanmasını diliyorum” dedi.

“AB-Türkiye ilişkileri olması gereken noktada değil”

Seçer’in açıklamalarının ardından yeniden konuşan Büyükelçi Meyer-Landrut, AB-Türkiye ilişkileri noktasında Seçer’e katıldığını belirterek, “AB-Türkiye ilişkileri olması gereken noktada değil. Bunun da pek çok sebebi var ama umut ediyorum ki, önümüzdeki haftalarda ve aylarda ilişkilerimizi daha da geliştirebiliriz ve işbirliğimizi de en azından belli alanlarda daha da güçlendirebiliriz. Bu çerçevede de öncelikle karşılıklı güveni daha da geliştirirsek, onun üzerine başka adımları inşa edebiliriz” diye konuştu.

“Destek olmak istiyoruz ama ana yük sizin üzerinizde”

Seçer, belediyeye ve Türk toplumuna, dünyanın en büyük mülteci nüfusunu ağırladıkları ve gösterdikleri çabalar için takdirlerini ileten Meyer-Landrut, “Uyum son derece. Suriye’deki çatışmanın patlak vermesinden bu yana 10 yıl geçti. İlk başlangıç aşamasını çok net hatırlıyorum ve bu olayların meydana geldiği yer buraya uzak da değil. Çok çeşitli ihtiyaçlar var. Bu çerçevede biz de elimizden geldiğince destek olmak istiyoruz ama tabi ki ana yük sizin üzerinizde. Bunun yanı sıra belediye altyapısı açısından da size destek olmamız gerekiyor, çünkü 1,9 milyonluk bir nüfusun üzerine bir de bir anda 400 bin kişi geliyor. Dolayısıyla su arıtma tesisi olsun okullar olsun tüm bu açılardan belediye altyapısı baskı altında kalıyor ve daha çok güçlendirilmeye ihtiyaç duyuyor. Bu noktada temel ihtiyaçlar önem kazanıyor. Sağlık ihtiyaçları son derece önemli. onunla ilgili olarak bizim zaten sizinle ve Sağlık Bakanlığıyla programlarımız ve projelerimiz var. ama özellikle iki alan sizin de amaçlarınızdan biri olan toplumsal uyumun sağlanması açısından çok önemli. Birincisi eğitim. Türkiye 700 bini aşkın Suriyeli çocuğun Türk eğitim sistemine entegre edilmesi noktasında çok başarılı bir çalışma sergiledi. Biz de Türkiye’nin bu çabalarına, Milli Eğitim Bakanlığı ile yürüttüğümüz bazı programlar vasıtasıyla destek oluyoruz. Ama tabi bu gruptaki çocuklar için uzaktan eğitime katılmak daha da güç. İkinci önemli husus da bu insanların geçinme imkanlarını kendi başlarına sağlayabilmeleri. Mesleki eğitim almaları, sonra iş pazarına girebilmeleri ve bu sayede artık yardıma bağımlı olmayıp kendi kendilerini geçimlerinin sağlanması” ifadelerini kullandı.

banner290
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
32°
açık
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 03:58
Güneş 05:35
Öğle 12:53
İkindi 16:42
Akşam 20:02
Yatsı 21:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
sanalbasin.com üyesidir