Sağlık-Sen Mersin İl Başkanlığı ,Toplu sözleşme sürecinde, Sağlık ve Sosyal hizmet çalışanlarından aldığı taleplerin değerlendirildiği Temsilciler toplantısını , Torosların zirvesinde yaptı.
Sağlık-Sen Mersin İl Başkanı Hasan Özer Başkanlığında Mersin'in 13 İlçesinin tamamının yoğun katılımı ile, Erdemli İlçesi , Aydınlar Mahallesi ( Avgadı Yaylası )vKargagediği mevkiinde Cedrus lifeta Piknik ve Mesire alanındagerçekleşti.
Sağlık Çalışanlarının Talepleri ve sahanın beklentilerinin değerlendirildiği teşkilat toplantısında kararlı ve etkin mücadele ile sonuç alınacağına dikkat çekildi.
Toplantının açılış konuşmasında İl Başkanı Hasan Özer , “ Toplantının Sağlık Camiamıza hayırlar getirmesini , taleplerimizin kazanıma dönüştüğü bir toplu sözleşme süreci olmasını Şanı yüce Allah’tan niyaz ederiz” dedi.
Özer konuşmasında , '' Yaklaşık 18 aylık pandemiyle mücadele sürecinde geldiğimiz nokta da Hükümet tam normalleşme için gün sayarken, mücadelenin kahramanları sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarını da ivedi bir şekilde çözüme kavuşturmalıdır.
Sağlık çalışanlarının ülkenin “hayat sigortası” olduğu gerçeğinden hareketle; mali, sosyal ve özlük haklarında yapılacak iyileştirmeler, sadece sağlık çalışanlarını değil, 84 milyon vatandaşı da doğrudan ilgilendirmektedir.
Sağlık sistemini ayakta tutan, gece gündüz alın teri döken çalışanlardır. Çalışanların sorunlarının çözümü, huzur ve refahlarının artması, sağlık sistemini çok daha güçlü kılacaktır.
Döner sermaye adaletsizliği, sözleşmeli istihdam, yetersiz istihdam, kreş, şiddet, mesai ve nöbet ücretlerindeki sorunlar sağlık çalışanlarının boynunu bükmekte, mesleklerinden soğutmakta, tükenmişliğe itmekte, aile bütünlüklerini bozmaktadır.
Alın terini ve hakkaniyeti esas alan “çalışan” odaklı yaklaşımla, 1 milyon sağlık ve sosyal hizmet görevlisinin sorunlarını çözmek mümkündür.
Kamu işvereni, Ağustos ayında yapılacak Toplu Sözleşme görüşmelerini, bu bağlamda fırsata dönüştürmelidir.
Sağlık çalışanları kamu görevlileri arasında maaş açısından her geçen yıl geriye gitmiştir. Oysa görev ve sorumluluklarında azalma bir yana, kat be kat artış olmuştur. Bunun yanında enflasyon aldıkları ücreti adeta eritmiştir. Bu gerçekten hareketle enflasyon farkı yerine, enflasyon artı refah payı verilmelidir.
Sağlık-Sen Toplu Sözleşme görüşmelerine, bu bilinçle oturarak, 1 milyon sağlık ve sosyal hizmet çalışanının emek ve hak mücadelesini kararlılıkla temsil edecektir '' dedi.