Ordu’da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ordu’ya gelişinin 99’uncu yıldönümü, düzenlenen etkinlikler ile kutlandı.

Ordu’da serbest piyasada fındık 100 lirayı aştı Ordu’da serbest piyasada fındık 100 lirayı aştı

Altınordu Kaymakamlığı ve Altınordu Belediyesi tarafından düzenlenen program çerçevesinde, Atatürk’ün Ordu’ya gelişinde karaya ilk ayak bastığı yer olan İlkadım Anıtı önünde etkinlik düzenlendi. Program, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan ile Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’in çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda konuşan Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, 19 Eylül tarihinin Ordu için önemli günlerden birisi olduğunu söyledi. Karahan, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimize teşriflerinin 99’uncu yıl dönümünü coşku ve heyecanla birlikte kutluyoruz. Ülkemizin milletimizin 7 düvele karşı vermiş olduğu kahramanlık destanını içeren Kurtuluş Savaşı akabinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin ilk yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin her bir köşesine ziyaretler gerçekleştirmiş, milletimizle bir arada bulunmuş ve ülkemizin gelişmesi ve kalkınması amacıyla bu ziyaretlerine, vefatından 4,5 - 5 ay öncesine kadar ara vermeksizin devam etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her türlü yeni başlangıçlar meydana getirdiği yurt gezileri Türk tarihinin en güzel sayfalarını süslemektedir” diye konuştu.

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Türk milletinin binlerce yıllık yürüyüşünü, Cumhuriyet şuuruyla gelecek bin yıllara taşımaya kararlı olduklarını belirtti. Atatürk’ün gösterdiği hedeflere emin adımlarla ilerlediklerini ifade eden Tören, “19 Eylül tarihi, biz Ordulular için bir başka önemli. 19 Eylül 1924’te işte bu rıhtımda bir buluşma gerçekleşti, daha 2 yıl önce varlık-yokluk mücadelesi veren bir milletle, onun başkomutanı, ilk cumhurbaşkanı geleceği yeniden kurmak için bir araya geldi. Bu buluşmanın başka bir özelliği, anlamı daha vardı. Cumhuriyet kurulalı henüz bir yıl bile olmamıştı ve Gazi, uzun bir yurt gezisine çıkarken, milletiyle verdiği mücadele üzerine inşa ettiği Cumhuriyeti, yine milletiyle geleceğe taşımak ve şekillendirmek istiyordu. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, bütün dünyanın krizle boğuştuğu bir zeminde, buradan söz veriyoruz; bize bırakılan emaneti, muasır medeniyetler seviyesini aşarak geleceğe taşıyacağız. Bağımsızlık şuuru ve hürriyet bilinciyle sözü güçlü, gücü tesirli güçlü ve büyük Türkiye için çalışacağız. Türk milletinin binlerce yılının üzerine kurulmuş Cumhuriyetimizin payidar olması için elimizden geleni yapacağız” ifadelerine yer verdi.

Öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin okunduğu program, halk oyunları gösterileri ile sona erdi.