Limanlarda, hava meydanlarında ve serbest bölgelerde yerli ve yabancı firmaların uluslararası taşımacılık faaliyetlerine ilişkin olarak verilen aracılık hizmetlerinin katma değer vergisinden istisna olup olmadığı ile söz konusu aracılık hizmetleri dolayısıyla başka firmalardan alınan bir kısım hizmetler dolayısıyla ödenen bedellerin hizmet verilen firmalara aynen aktarılması esnasında KDV hesaplanıp hesaplanmayacağı konusu aşağıda yazılı olduğu şekildedir:

KDVK.nun 1/1. maddesinde, ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti kapsamında Türkiye'de yapılan teslim ve hizmetlerin KDV ye tabi olduğu hüküm altına alınmış olup, anılan Kanunun 14. maddesinin Bakanlar Kuruluna verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 84/8889 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile transit ve Türkiye ile yabancı ülkeler arasında deniz, hava, kara ve demiryolu ile yapılan yük ve yolcu taşıma işleri KDV den istisna edilmiştir.  

Konuyla ilgili açıklamaların yapıldığı 11 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (D) bölümünde;  İstisna kapsamına; yabancı bir ülkede başlayıp Türkiye'den geçerek yabancı bir ülkede sona eren, yabancı bir ülkede başlayıp Türkiye'de sona eren ve Türkiye'de başlayıp yabancı bir ülkede sona eren taşıma işlerinin gireceği, İstisna kapsamına giren taşıma faaliyetlerinin tamamının veya bir kısmının başka taşımacılara yaptırılması halinde, gerek taşıma işini yaptıran firmaya karşı muhatap olarak işi yüklenen organizatör firmanın, gerekse ikinci derece yüklenici olarak fiili nakliyeyi gerçekleştiren firmanın bu faaliyetleri istisna kapsamına girdiğinden her iki faaliyetin de vergiye tabi olmayacağı, ancak ikinci derece yüklenicinin taşıma faaliyetinin Türkiye içinde başlayıp bitmesi halinde bu işlerin vergiye tabi olacağı, açıklamalarına yer verilmiştir.  

Bu itibarla, organizatör firma olarak ifa edilen uluslararası taşımacılık hizmetleri ile uluslararası taşımacılığı fiilen yapan firmalara bu işle ilgili olarak verilen organizasyon-aracılık hizmetleri KDV Kanununun 14. maddesi kapsamında katma değer vergisinden istisnadır.  

Ancak, Türkiye'de başlayıp Türkiye'de biten taşımacılık işleri ile bu işlere yönelik olarak verilen organizasyon-aracılık hizmetlerinin istisna kapsamında değerlendirilmesi mümkün bulunmadığından bu hizmetlerin anılan Kanunun 1/1. maddesi gereğince katma değer vergisine tabi olacağı tabiidir.  

Öte yandan, istisna kapsamındaki taşımacılık ve aracılık hizmetlerinin ifasına yönelik olarak alınan fatura ve KDV ye tabi bulunan hizmet bedellerinin, işleme ait matraha dahil edilerek ilgili firmalara fatura edilmesi ve yüklenilen vergilerin de KDV Kanununun 32. maddesi çerçevesinde iadesinin talep edilmesi uygun olacaktır.  


Söz konusu hizmet bedellerinin aynen aktarılması halinde ise KDV ye tabi bulunan hizmetler KDV hesaplanarak, KDV den istisna olan hizmetler ise KDV hesaplanmaksızın ilgili firmalara fatura edilebilecektir.  Ayrıca, KDV Kanununun 17/4-ı maddesinde serbest bölgelerde verilen hizmetlerin KDV den müstesna olduğu hükme bağlanmış olup, yerli ve yabancı firmaların uluslararası taşımacılık faaliyetlerine ilişkin olarak serbest bölgelerde verilecek hizmet bedelleri üzerinden bu hüküm çerçevesinde KDV hesaplanmayacaktır.  

ahmetakinmersin@gmail.com
www.ahmetakin.com.tr
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.