13 Aralık 2018 Perşembe 14:35
YILMAZ: ''ÜLKEMİZİ İLERİ TAŞIMAYA DEVAM EDECEĞİZ''
   Ak Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz 2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi görüşmelerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi üzerine Ak Parti Grubu adına konuştu.
Ülkelerin enerji talepleriyle büyümeleri arasında yakın ve doğru orantılı bir ilişki olduğu belirten Yılmaz,“Ülkemizi ve milletimizi daha ileriye taşımak için iktidarımız döneminde enerji ve doğal kaynaklar alanında bugüne kadar yaptıklarımıza ilave olarak, millî enerji ve maden politikası, enerji arz güvenliği, yerlileştirme ve ön görülebilir piyasa alanındaki stratejilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Bu politikayla güdülen ana hedef, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması, sürekli ve düşük maliyetli enerji ve ham madde arzı sağlanması, enerji piyasalarında serbestleşme, enerji verimliliği ve yerli teknolojinin geliştirilmesidir. Bu bağlamda "Daha çok yerli, daha çok yenilenebilir." parolasıyla ortaya koyduğumuz millî enerji ve maden politikası stratejimiz doğrultusunda enerji portföyümüzdeki yerli ve yenilenebilir enerji payının artırılması için çok yoğun bir çalışma süreci devam etmekte, yerli kömürle birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarımız çevreci bir anlayışla sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda azami seviyede değerlendirilmektedir.” Dedi.
Yılmaz hayata geçirilen önemli projeler hakkında bilgi verirken “Aziz milletimiz, değerli milletvekilleri; petrol ve doğal gazda yüzde 90'ın üzerinde bir oranda dışarı bağımlı olduğumuz gerçeğine rağmen, iktidarımızın izlediği güçlü enerji diplomasisi ve politikalarıyla on altı yıldır bu alanda hiçbir sorun ve tedarik krizi yaşanmadan halkımıza enerji arz güveliği kesintisiz sağlanmıştır. Bu çerçevede, ithalata bağımlılığın kontrol altına alınması noktasında mümkün olan en üst düzeyde kaynak ve güzergâh çeşitliliğini en üst noktaya taşımak için çok yoğun çalışmalarımız da devam etmektedir. . Yenilenebilir enerji kaynak alanı olan Konya Karapınar'da 1.000 megavat kapasiteli, dünyanın en büyük güneş enerji santrali, yine 5 lokasyonda toplam 1.000 megavat kurulu gücünde rüzgâr enerjisi santrali kurulumu başlamıştır. Memleketim Mersin'de Akkuyu Nükleer Santrali'nin temeli Sayın Cumhurbaşkanımız ve Rusya Devlet Başkanının katılımlarıyla 3 Nisan 2018 tarihinde atılarak inşasına da başlanmıştır. 3 Mayıs 2013 tarihinde Japonya'yla 4.480 megavat kurulu güce sahip, ikinci nükleer santralimiz olan Sinop Nükleer Güç Santrali'nin kurulumuna yönelik anlaşma da imzalanmıştır.Doğal gaz alanında ise Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı ve Mavi Akım Doğal Gaz Boru Hattı devreye alınmıştır. Azerbaycan'dan Türkiye'ye uzanan ve "enerjinin İpek Yolu" olarak adlandırılan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP)'ın inşası tamamlanmış ve ulusal gaz iletim şebekemize bağlanmıştır. TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı'nın deniz altı boru döşeme işlemi tamamlanmış olup 2019 yılında ülkemize gaz arz edecek şekilde kara çalışmaları devam etmektedir.İzmir Aliağa'da Türkiye'nin ilk yüzer LNG depolama ve yeniden gazlaştırma terminali devreye alınmıştır. Bununla birlikte, dünyanın en büyük LNG depolama kapasitesine sahip ve ülkemizin yeniden gazlaştırma terminali Hatay Dörtyol'da devreye alınmıştır. Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi 11/7/2007 tarihinde 1,9 milyar metreküp depolama kapasitesiyle hizmete açılmıştır. Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi'nin faz 1 inşası tamamlanmış, 2017'de ilk gaz dolumu gerçekleştirilmiştir. 2018 yılı sonuna kadar 81 ilimizde de doğal gaz kullanımı sağlanacaktır.Gurumuz olan, Türkiye'nin ilk derin deniz sondaj gemisi Fatih, Akdeniz'de sondaja başlamıştır. İkinci sondaj gemisinin tedarik süreci devam etmekte olup 2019 yılı Şubat ayında portföyümüze dâhil olması öngörülmektedir.” İfadelerini kullandı.
Mersin Ak Parti Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz: “İyi demekle iyi olunmaz onlar konuşur Ak Parti yapar “ diyerek sözlerini tamamladı.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mutlu ve öfkeli 6 ay önce

Mutlular çok kızıyor sayın vekilim. Milletle inatlaşmayın. Bu milletin tersi pistir. Kızarsa ağzının ayarı yoktur. Geçen seçim Akpartiye belediye başkanlığını kaybettiren tayfadan kimseye hayır gelmez. Bacı kardeş elele verin su seçimi kazanın. Mutlunun adayı belli. Bu adaydan dönüş yok.

sanalbasin.com üyesidir