banner128
16 Mayıs 2018 Çarşamba 14:32
KALPLERİN EFENDİSİ DR PARMAKSIZ MERSİNTİME’A KONUŞTU
-KALP HASTALIKLARI NEDİR ?
Kalp hastalıkları günümüzde en çok rastlanılan hastalık grubu içersinde yer almaktadır. Dünyada’ki insanların en sık ölüm sebeplerinden birisi kalp damar hastalıklarıdır.

- BELİRTİLERİ NELERDİR?
Belirtileri öncelikli olarak göğüs ağrısı, nefes daralması, çarpıntı, bayılma, baş dönmeleri, ani ölümler. Bunlar kalp hastalıklarının belirtileri arasında yer alır. 

-KALP DAMAR HASTALIKLARI NELERDİR?
Kalp damar hastalıkları, kalbimizi besleyen 3 tane ana damar vardır. Bu damarlardaki hastalıklar kalp damar hastalıkları adı altında nitelendirilir. Damarlarımızdaki daralmalar, tıkanmalar veya yırtılmalar, doğumsal damar hastalıkları öncelikli olarak kalp damar hastalıklarının belli başlı nedenleridir.

-KALP KRİZİ NEDİR?
 Kalp damarlarımızda çeşitli risk faktörlerine bağlı olarak hipertansiyon, şeker hastalıkları, kolesterol hastalıkları, ileri yaş gibi bir takım nedenlerden dolayı sigara, alkol, aşırı stresli yaşam tarzı bunlara bağlı olarak kalp damarlarımızın hasar görmesi ve bu hasar neticesinde, hasarlı bölgede oluşan plakların yırtılması sonrası oluşan pıhtılaşma durumudur. Kalp damarlarımızdaki bu pıhtılaşma sonrasında kalp krizi belirtileri oluşabilir.

-KALP HASTALIĞININ TANISI NASIL KONULUR ?
Kalp hastalığının tanısı, çektireceğimiz bir EKG( KALP AKIM GRAFİĞİ), EKO kardiyografi, efor testi, bir takım arjiyografi tesler , kalp damarını görüntüleme testleri ile konulabilir.

 -TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
 Tedavi yöntemleri öncelikli olarak invaziv yöntem dediğimiz arjiyografi testlerle tanısı konulan kalp damar hastalıklarının belli başlı tedavi yöntemleri; ilaçla tedavi, balon stant tedavisi ve ameliyat dediğimiz açık kalp cerrahisi yöntemleri ile konulabilir.

-STENT TAKILMASI KALP KRİZİ RİSKİNİ DÜŞÜR MÜ? STENT TAKILDIKTAN SONRA HASTA NELERE DİKKAT ETMELDİR ?
Stent takılan kadar kalp damalarımızdaki daralmayı oluşturan sebepleri ortadan kaldırmada çok önemlidir. Çeşitli kan tahlilleri ile bakıldığında bir takım testlerle ve EKG efor testi, EKO kardiyografi gibi test yöntemlerini yapıldıktan sonra risk faktörlerini belirleriz. Hibertansif hastaysa hipertansiyona müdahale etmek, diyabet hastası ise şeker hastalığına yönelik testler ve tedaviler yapmak, kolesterol hastalarına da bir takım egzersiz, diyet artı ilaç tedavisi gibi yöntemlere başvurulur. Onun dışında hastanın hareket etmesini sağlamak, örneğin günde yarım saat 45 dakika kendi yönünde yürüyüşler, çok faydalı olacaktır. Hastanın yaşam tarzı değişiklikleri çok önemlidir, beslenme tarzı da bir o kadar önemlidir. Bunlar gerek stent öncesi gerek stent sonrası dikkat edilmesi gerekiyor.

 -KALP KAPAK HASTALIKLARI NEDİR?
 Kalbimizde bilindiği üzere 4 tane kalp kapağımız vardır. Bu 4 tane kalp kapaklarımızda gerek doğursal gerek genetik gerekse sonradan kazanılan bir takım hastalıklar var. Doğuştan olan kalp kapak hastalıkların da tedavi yöntemleri genellikle cerrahi oluşuna rağmen bir takım ilaç tedavisi ile de doğumdan sonra ameliyat veya cerrahi dediğimiz yöntemleri uygulayabilme aşamasına kadar ilaçla tedavi yöntemlerini de tercih ediyoruz.

-KALP KAPAĞI DARLIĞI NEDİR?
Kalp kapağı darlığı genelde romatizma kalp kapak hastalıklarında gözlenir. Mitral kapakçık, aort kapakçıklar, bunlar romatizmadan etkilenerek kalp kapakçığındaki fibrotik bir takım kalınlaşma kalp kapakçık hastalıklarına veya kalp kapakçık daralmasına sebep olabilir. Burada kendilerini daha çok nefes daralması, göğüs baskı hissi, ritim bozukluğu şeklinde kendini belli eder.

-KALP RİTİM BOZUKLUĞU ANİ ÖLÜMLERE YOL AÇABİLİR Mİ ?
Evet açabilir. Kalp ritim bozukluğu öncelikli olarak ani gelişen ve kendimizde bir takım solunum sıkıtlıları , nefes daralması, aşırı terleme, kalp krizine benzer belirtiler , kendini gösteren bir takım bulgularla oluşur.

-KALP KRİZİ NEDİR?
 Durup dururken kalp krizi geçirme durumları olmaz. Kalp krizinin gerçekleşmesi için bir takım sebeplerin olması lazım. Genetik faktörler çok önemlidirler, haliservis faktörlerimizi göz önünde bulundurmamız lazım. Genetiğimizde bu tür olaylar varsa, özellikle 40 yaşından sonra erkek ve bayan fark etmiyor mutlaka kalp çekabı yaptırmaları gerekiyor. Tansiyon hastalığı, şeker hastalığı, kolestero hastalıkları, aşırı sigara kullanımı, stresli bir yaşam, kilo problemleri, kandaki bir takım GRP faktörlerin yüksek seyretmesi bu tür durumlarda sıkı çekap yapılması önemlidir.

 -NASIL GERÇEKLEŞİR?
 Kalp krizinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Öncelikli olarak göğüs ağrısı sonrası gelişecek olan ritim bozuklukların da göz önünde bulundurarak çarpıntı şikayetiyle birlikte seyreder. Her göğüs ağrısı kalp krizi değildir ama her göğüs ağrısını kalp krizi gibi değerlendirmek gerekir, çünkü bunu bir takım testlerle ekartı etmeden kalp krizi geçirmediğini söyleyemeyiz.

-GENELLİKLE KAÇ YAŞ ARALIĞINDA KALP KRİZİ GEÇİRME RİSKLERİ VARDIR?
 Günümüzde öncesinde, 40 yaş ve sonrası riskli yaşlar gözükmekteyken genetik faktörleri de göz önünde bulundurarak daha erken yaşlarda, özellikle 20’li yaşlardan sonra da geçirilmiş kalp krizlerine rastlayabiliyoruz. Günümüzde bir takım erken teşhis ve tetkikler yapılarak daha erken yaşlarda hastalarımızda kalp damar hastalıkları , kalp kapak hastalıklarına veya ritim bozukluğu hastalıkları tespit edebilmekteyiz.

 -KALP ZARI HASTALIKLARI NEDİR?
 Kalp zarı, kalbin çevresini saran, kalbi diğer organlardan ayıran zardır. Kalp kasıyla kalbin arasında yaklaşık olarak 1 mm 10 mm arsı fizyolojik alanda sıvı vardır. Kalbi diğer organ hastalıklarından veya travmalardan koruyan yapıdır kalp zarı.

-KALP ZARI HASTALIKLARI NELERDİR?
En önemli hastalık perikandit dediğimiz hastalıklardır, bunlar genelde enfeksiyona bağlı olarak kalp zarı iltihaplanmasıyla kendini gösterir. Sanki kalp krizi geçiriyormuş gibi kalp zarı’nın etrafında sıvı birikimine bağlı kalbin kasılmasında azalma, solunum sıkıntısı, nefes daralmaları gözlenebilir. Bu belirtiler daha çok bahar mevsimlerinde ve kış ayların da gözlemlenir.

-KARDİYOMİYOPATİ NEDİR?
 Kardiyomiyopati kalp kası hastalıklarındandır. Kalp kasında kalınlaşma veya incelme şeklinde kendini gösterir. Bunlar genelde bir takım risk faktörleri vardır, enfeksiyon en belli başlı risk faktörüdür. Sigara ve alkol tetikleyici faktörlerdendir.

-KALP HANGİ NEDENLERLE YETERSİZ KALIYOR?
 Kalbin yetersizlik sebebi; öncelikli olarak kalp damar hastalıkları damarlarda tıkılma, daralma, kalbimizi besleyen damarın tıkanıklığı kalbimizin kasında bir hasar oluşturmakta, bu hasar neticesinde kalbimizde büyümeye sebep olmaktadır. En sık rastlanılan kalp kası genişleme hastalığı özellikle kalp damar hastalıklarıyla oluşur.


-UZUN YAŞAMIN SIRRI NEDİR?
Sağlıklı beslenmeden geçer, uzun yaşamak için öncelikli olarak bizim engellenebilir risk faktörlerimizi ortadan kaldırmamız lazım. Özellikle hipertansiyon, diyabet, kolesterol, sigara kullanımı bunları engellemek bizim elimizde olan faktörlerdir. Özellikle diyet, egzersiz, kullandığımız ilaç tedavileri ile bu tür risk faktörlerimizi ortadan kaldırabiliriz. Ne kadar sağlıklı beslenirsek o kadar uzun yaşarız.
 
Son Güncelleme: 16.05.2018 14:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
sanalbasin.com üyesidir