Mersinliler Güven Duyduğu Adayı Seçer. Elbette Vahap Seçer” diye başlayan seçim kampanyası Vahap Seçer’in, şimdiye kadar ki Mersin Büyükşehir seçimlerinde alınan rekor oyuyla sona erdi. Zor bir seçimdi. Karşıda Devlet Partisi vardı. Vahap Seçer’in özgüveni, güçlü iradesi ve azmi, olağanüstü performansı ve enerjisi, örgütlerle dayanışması kendisini mutlu sona ulaştırdı.
Genellikle, seçimlerden önce iddialı tahminlerde bulunmam ama ilk defa bu seçimde kazananın Vahap Seçer olacağını yazdım, arkadaşlarımla ve medyada paylaştım. Vahap Seçer’in katıldığı seçimden önceki bir toplantıda aynen şunları belirtmiştim: “Sayın Seçer, Mersinliler sizi Büyükşehir Başkanı olarak seçecek. Çünkü siz, katılımcı, şeffaf ve hesap verme sorumluluğunun bilincinde olan bir yaklaşım sergiliyorsunuz. Mersinliler sizin bu anlayışınıza kayıtsız kalmayacaklardır ve oylarını vereceklerdir.”
Vahap Seçer, 2 dönem Milletvekilliği yapmış tecrübeli bir siyasetçi. Halka nasıl yaklaşılacağını ve halka dönük bir belediyecilik anlayışının nasıl ortaya konulacağını çok iyi biliyor. Halkın yaşamını kolaylaştırdığı ve kısmen de olsa refah seviyesinin yükselmesine katkı sunduğu sürece desteğin devam edeceğinin farkında. Kalkınmacı belediyecilik, sosyal belediyecilik ve yenilikçi belediyecilik vadediyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesi gerek bütçesi ve gerekse çalıştırdığı insan sayısı yönünden Mersin’in en büyük işvereni konumunda. Etkili bir proje ve finans yönetimiyle kent ekonomisine önemli katkılar sunabilir. Bunun için yapılması gereken şey, ayrıntılı gelir ve gider takip sistemini yaşama geçirmektir. Belediyeler devletin belirlediği muhasebe sistemi ile muhasebe hesap planını uygulamak zorundadır. Ancak, gerek muhasebe sistemi ve gerekse hesap planı gelir ve giderlerin etkili ve analitik bir şekilde takip edilmesine ve gelecekle ilgili yorum yapılmasına olanak vermemektedir. Bunun için, bu zorunlu kayıtların dışında, resmiyet kazandırmadan ayrıntılı gelir ve gider takibine hiçbir yasal engel yoktur. Hepimiz biliyoruz ki, belediyeler gereksiz yatırımların ve harcamaların yapıldığı merkezlerin başında gelmektedir. Elbette, işlerini doğru yapan çok sayıda belediye var.
Büyükşehir Belediyelerinde genel sekreterlik ve genel sekreter yardımcıları makamları çok önemlidir. Bunların etkin ve verimli çalışmaları daire başkanları, müdürler ve diğer çalışanları da olumlu etkileyecektir. Bana göre Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yapması gereken ilk işlerden birisi, borçlar, çalışan memur- işçi sayısı, taşıt ve makine-techizat parkı ve belediye şirketleri ile ilgili mevcut durumu Mersin halkıyla paylaşmak olmalıdır.
Vahap Seçer’in o kadar çok projesi var ki, say say bitmez. Gördüğümüz kadarıyla Mersin’e hizmet aşkıyla yanıp tutuşuyor. Bu coşkusu ve iddiası güzel bir şey. Anladığım kadarıyla, 5 yıllık yatırım-faaliyet planını meclis üyeleriyle, odalar, dernekler, birlikler, sendikalar, kooperatifler ve diğer paydaşlarla birlikte değerlendirip uygulamaya başlayacak. Yoksullar, gençler ve emeklilerle ilgili projelere öncelik vereceğini düşünüyorum.
Mersin’de trafik sorunu her geçen gün artıyor. Toplu ulaşım olarak “Metro Projesi”nin seçilmesi iyi, güzel bir durumda, güncel maliyetlerle 15 kilometrelik bir metro hattının bile yapılması şimdilik çok zor. Çünkü, 700 milyon avroluk bir paradan bahsediyoruz.
Yolları, sokakları, caddeleri, kaldırımları pırıl pırıl bir şehir isteniyor. Temiz ve  yeşil, her yeri çiçek bahçesi görünümlü bir Mersin herkesin özlemi. Deniz bizde, toprak bizde, su bizde, güneş bizde, çiçekler, ağaçlar ve kuşlar bizde. Yapmamız gereken tek şey tüm bunları bir araya getirebilmek.
Mersin Büyükşehirle ilgili daha yazacağımız çok şey var. Bu bir giriş yazısı. Şimdilik bununla yetinelim.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.