Ortaokulu tamamlayan ve önümüzdeki yıldan itibaren liseli olacak olan 8.sınıf öğrencileri bugünlerde heyecanlılar. Zira artık liseli olmanın arifesindeler. Geçtiğimiz hafta başlayan tercih süreci bu hafta da devam ediyor. Eminim ki aileler de yaşanan bu heyecanın  merkezindeler. Nasıl olmasınlar ki bir yandan çocuklarının büyüdüğünün şahitliğindeler bir yandan da onların yarını için en doğru yolları açabilmenin arzusu ve gayreti içindeler.
 
       Bu yıl ikinci defa uygulanacak olan liselere geçiş ve yerleşme sürecini en sağlıklı şekilde yürütmek, öğrenci ve ailelerine yardımcı olmak üzere bütün okullarda yöneticilerimiz ve rehber öğretmenlerimiz öğrencilerimizi ve ailelerini beklemekteler. Öğrencilerimiz ve aileleri okullarına gidip tercih ve yerleşme süreci ile ilgili sağlıklı bilgi alıp işlemlerini burada öğretmenlerimiz yardımıyla en doğru şekilde gerçekleştirebilirler.
 
       Bu süreçte 3 çeşit yerleştirme türünden bahsetmek mümkün. Yerel yerleştirme, sınavlı yerleştirme ve pansiyonu okullara yerleştirme. Öğrenci bu 3 farklı yerleştirme türünde 5’er tercih yapabilecek.
       1- Öncelikle yerel yerleştirme ile yani sınavsız öğrenci alan lise tercihleri yapılacak. Sınava giren ve Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar  ekranından tercih yapılmaması durumunda öğrencilere Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır. Öğrenciler yerel yerleştirme ile en fazla 5 tercih yapabilecek. 3 tercih kayıt alanındaki okullardan, diğer 2 tercih ise kayıt alanında olmayan okullardan seçilebilecek. Yerel yerleştirme tercihlerinde en fazla 3 okul aynı tür olabilecek. Sınavsız öğrenci alan yerel yerleştirmede en önemli kriter ikamet adresi şüphesiz. İkamet şartında eşitlik devam ederse, okul başarı puanı ve devamsızlık gün sayısına bakılacak. Bu aşamalara sıralı olarak bakıldıktan sonra yerleştirilecek olan öğrenciler arasında hala eşitlik devam ederse, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak.
 
       2- Sınava girmiş ve sınavlı tercih yapacak öğrenciler, sınavla öğrenci alacak olan Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden il ve ilçe sınırlaması olmaksızın 5 okul tercih edebilecek. Sınavlı okul tercihleri yapılırken ölü tercih yapmamış olmak için kendi yüzdelik dilimimiz ile tercih edeceğimiz okulların bir önceki yıl yüzdelik diliminin uygun olmasına özellikle dikkat etmeliyiz.
 
       3- Bütün öğrenciler istemeleri durumunda kayıt alanı dışında ve il dışında bulunan pansiyonlu okullardan da 5 adet tercih yapabilecekler. Yerel yerleştirme ile veya sınavla bir okula  yerleşen öğrencilerin pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacak. Tercih ve yerleştirme sürecinin ardından ayrıca iki farklı dönemde öğrencilere sistem üzerinden farklı bir okula nakil ve yeni tercih olanağı sunulacak. Her nakil döneminde sınav puanı ile öğrenci alan  okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.
 
        Bütün bu tercih aşamalarında amaç öğrenciye farklı alternatifler sunmak ve her öğrencinin  lise eğitimini istediği okul türünde sürdürmesini sağlamak. Bütün bu aşamalardan sonra hala herhangi bir okula yerleşememiş öğrencilerimiz varsa üzülmesinler. Zira yerleşme süreci devam edecek. Bu durumda olan yani sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurmaları durumunda öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından yerel yerleştirme ile öğrenci alan  okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara yerleştirilecek. Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları, açık liseler ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar hariç olmak üzere sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. Kayıt için ailelerin yapması gereken bir resmi işlem olmayacak.  Öğrencilerimiz ve aileleri ilk yerleştirme sürecinde ve nakil dönemlerinde https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden sonuçları görebilecek.

        Bir öğrenci tercihleri sonucunda hangi liseye yerleşirse yerleşsin kendi gayreti, isteği, başarısı ve çalışmalarıyla o okulun değerini kendisi belirleyecektir. Kendisi iyiyse o okul da iyi olacaktır.

       Şimdiden bütün yeni liseli öğrencilerimize başarılar diliyorum.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.