31.05.2019, 14:07 352

KIZIMA VE BÜTÜN 8'İNCİ SINIFLARA ÖZEL

Ortaokulu tamamlayan ve önümüzdeki yıldan itibaren liseli olacak olan 8.sınıf öğrencileri bugün bir heyecan ve telaş içinde.
Bu heyecanın ve telaşın sebebi yarın girecekleri Liselere Geçiş Sınavı (LGS) şüphesiz. Bu heyecanı şu an yaşamakta olanlardan biri de benim kızım bu arada.  
Tatlı bir heyecan olsun ama telaşa hiç gerek yok.
***
Sözel ve sayısal olmak üzere iki kısa oturumdan oluşacak sade bir sınav olacak. Sorular öğrencilerin okulda işledikleri konulardan sorulacak. Hayatın olağan akışında gerçekleşen bir yazılı sınav bilinci ve rahatlığıyla yarın sınava gireceğimiz okullara gidildiğinde telaş edilecek bir durumun olmadığı da anlaşılmış olacak.
Liselere yerleşme süreci sadece yarın yapılacak sınavın sonucuna göre olmayacak şüphesiz. 
Akademik liselerden, farklı alanları bulunan yetenek liselerine, sözel eğitim veren liselerden sayısal ağırlıklı liselere, çeşit çeşit meslek liselerinden imam hatip liselerine, tematik liselerden proje liselerine kadar birbirinden farklı, birbirinden güzel ve bütün öğrencilerimize yetecek sayıda ve türde liselerimiz mevcut. Üstelik bu liselerimizin büyük bir kısmına girmek için sınav şartı da bulunmayacak.
Bütün bu liselerimiz sınav şartı olmadan yönetici ve eğitici kadrolarıyla birlikte kapılarını açmış bir şekilde 8.sınıf öğrencilerini yani yeni konuklarını bekliyor olacak.
Bir öğrenci ister sınavlı ister sınavsız bir liseye yerleşmiş olsun kendi gayreti, isteği, başarısı ve çalışmalarıyla inanın o okulun değerini kendisi belirleyecek. 
Öğrenci iyiyse o okulda iyi olacak.
Yani 8.Sınıfı bitiren genç beyefendi ve hanımefendilerimiz hepiniz şunu kesin bilin ki siz okulla değil okul sizinle anlam ve değer kazanacak.
***
Yarın sınava girecek olmanız nedeniyle bugünü çok sıra dışı bir gün olarak görmeyin. Yarın beklerken dakika/saat saymayın, heyecanlanmayın, gerilmeyin. Her gün ne yapıyorsanız aynı şekilde yapmaya devam edin.
Akşam ailenizle birlikte keyifli bir şekilde yemeğiniz yiyin. Erken yatacağım diye kendinizi kasmayın. Zoraki yatağa geçip sağa sola dönüp daha çok stres yaşamayın. Uykunuz geldiği anda normal bir güne uyanacak olmanın rahatlığıyla yatağınıza geçin.
Unutmayın ki biz anne babalar için sizin aldığınız rakamsal puanlar değil sizin bizim hayatımızdaki yerinizdir anlamlı, önemli ve vazgeçilmez olan. 
*** 
Kızıma ve yarın sınava girecek bütün 8. sınıf öğrencilerimize başarılar diliyorum. Sonuç ne olursa olsun siz kazanacaksınız. Zira sınavlı olsun, sınavsız olsun bütün liselerimiz sabırsızlıkla siz birbirinden iyi öğrencilerini bekliyor.
Liseli olmanın ayrıcalıklarını ve heyecanını yaşamaya hazır mısınız?
Yorumlar (0)
26°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
MERSİN'DE SİZCE 2019 YILININ BÜROKRATI KİM ?
MERSİN'DE SİZCE 2019 YILININ BÜROKRATI KİM ?
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:37
Güneş 05:18
Öğle 12:44
İkindi 16:34
Akşam 20:00
Yatsı 21:34
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P