Başlık ne kadar güzel ve anlamlı geliyor bizlere değil mi? Bu cümle ülkemizde uygulanmakta olan bir projenin adı aslında. İçeriği de adı kadar güzel ve anlamlı bu projenin aynı zamanda.
***
2013 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) arasında yapılan işbirliği ile başlayan bir iyilik, değerler ve sosyal sorumluluk hareketi olan Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var İyilikte Yarışan Sınıflar projesi İnsani Yardım Vakfı’nın başvurusu, Milli Eğitim Bakanlığımızın onayı ve katılımıyla  “Türkiye geneli tüm resmi/özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim kurumlarında gönüllülük esası çerçevesinde 2018-2019 eğitim öğretim yılında da uygulanmaya devam ediyor.
İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi, çocuklarımızın küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever, erdemli insanlar olarak yetişmelerine katkıda bulunmayı esas alıyor. Okullarımızda gerçekleştirilen değerler eğitimi ve sosyal sorumluluk çalışmalarında farkındalık sağlayıp öğrencilerimizin kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma ve empati duygularını pekiştiriyor, değerlerimizi yaşatarak öğrenmelerini sağlıyor.
Savaş doğal afet, yoksulluk, hastalık, kaza, v.b sebeplerle Türkiye veya dünyanın bir başka ülkesinde anne abasını kaybetmiş olan çocuklarımın eğitim, sağlık, gıda, giyecek ve barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için ülkemizdeki okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrencilerimizin gönüllü katkılarıyla kardeşlerine destek olmalarını hedefliyor.
Projeyle Türkiye’mizden milyonlarca öğrencimiz ile yeryüzünün farklı ülkelerindeki yüzbinlerce yetim çocuk arasında kardeşlik köprüleri kuruldu. Bu kardeşlik köprüleri her geçen yıl daha da büyüyor.
***
Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında 81 ilde yaklaşık 10 bin okulda bulunan 1 milyon öğrenci Türkiye’den ve dünyanın farklı bölgelerinden 21 bin  yetimi kardeş edinerek  bu iyilik öyküsünün kahramanı oldular.
Bu iyilik kahramanı öğrencilerimiz bir yandan değerlerimizi yaşayarak ve uygulayarak öğrenirken bir yandan da Türkiye’nin ve dünyanın farklı bölgelerindeki yetimlerimizin ve çocuklarımızın yüzünde oluşan tebessümlerin de mimarı oldular.
Bir Anadolu okulumuzun bir sınıfının öğrencilerinin İyilikte Yarışan sınıflar projesi kapsamında destekledikleri dünyanın öbür tarafında yaşayan bir yetimle kurmuş oldukları gönül köprüsünü anlatan ve projeye farkındalık kazandırmak için çekilen Mektup kısa filminde olduğu gibi öğrencilerimiz öğretmenleri öncülüğünde sadece yardımlaşmakla kalmayıp yetim kardeşleriyle gönülden bir bağ da kurdular.
***
İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından başlatılan, Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim-Bir-Sen, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından desteklenen ve işbirliği yapılan Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var İyilikte Yarışan Sınıflar projesinin başlama, uygulanma ve devam ettirilme süreçleriyle ilgili detaylar, dokümanlar, görsel sunumlar, videolar ve bilgiler internet ortamında bulunmakta olup bu iyilik hareketine bir el de biz atabiliriz. Unutmamalıyız ki yakınlarda ve uzaklarda her yerde kendine uzanacak bir eli bekleyen o kadar çok yetimimiz varki.
Anne babalar, eğitimciler başta olmak üzere bütün toplum; özünde iyilik, değerler eğitimi ve sosyal sorumluluk bulunan, yetkili kurumlarca uygun görülmüş İyilikte Yarışan Sınıflar benzeri her türlü çalışmanın destekleyicisi ve katılımcısı olmalı.
Zira çocuklarımız iyilikle değişecek, dünyayı iyilik değiştirecek.
***
Milli eğitim Bakanlığı onayı ve uygun görüşüyle bu yıl da gönüllülük esasıyla uygulanacak olan projenin hayırlara, iyiliklere vesile olmasını diliyorum.
 “Akdenizde bir inci, eğitimde birinci, teknolojik çalışmalarda ve projelerde bir öncü olan Mersin ilimizin bir iyilik, değerler ve sosyal sorumluluk hareketi olan Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var İyilikte Yarışan Sınıflar projesinde de birinci, bir öncü olacağına inanıyorum.
Mersinimize sadece iyilikte yarışmak değil girdiği her yarışta olduğu gibi bu iyilik yarışında da kazanmak yakışır.
 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat AYDIN 8 ay önce

Matematiksel zekanın yanında Duygusal ve Sosyal zeka nında ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkmıştır. Bu güzel proje hem duygusal hem sosyal hemde ahlaki zekanın gelişmesinde gerçek bir gerekliliktir.