KIZIL; "YARGI REFORMU PAKETİ EKSİK VE SAKATTIR"

Büro Memurları Sendikası (Büro Memur-Sen) Mersin Şubesi tarafından 30 Mayıs tarihinde açıklanan Yargı Reformu Stratejisi Taslağı'nda Zabıt Katibi çalışanlarının Görevde Yükselme Sınavı'nın kaldırılmasına tepki verildi.

GÜNCEL 11.06.2019, 17:42 11.06.2019, 17:53
314
KIZIL; "YARGI REFORMU PAKETİ EKSİK VE SAKATTIR"
Büro Memurları Sendikası (Büro Memur-Sen) Mersin Şubesi tarafından 30 Mayıs tarihinde açıklanan Yargı Reformu Stratejisi Taslağı'nda Zabıt Katibi çalışanlarının Görevde Yükselme Sınavı'nın kaldırılmasına tepki verildi. 
Tüm Türkiye'de eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasında, tüm Adalet Çalışanları adına konuşan Büro Memur-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Kızıl; "Yapılması düşünülen düzenleme ile Adliye'lerde mesleki tecrübeye sahip, dosyaların tozunu yutan çalışanlarımızın emeklerinin gözardı edilmesi, mesleki tecrübeye sahip olmayanların sınava tabii tutularak kurum dışından mahkeme birimlerine Yazı İşleri Müdürü atanması iş deneyimi konusunda tecrübe eksikliği nedeniyle aksamalara neden olacağı gibi, personel arasında çalışma barışını ve huzur ortamını ortadan kaldıracaktır." dedi. 
Açıklanan Yargı Reformu Stratejisi paketinin bir çok açıdan yenilik getirdiğini ama çalışanlar için hiç bir kazanımı olmadığını vurgulayan Başkan Kızıl konuşmasına; "Görevde Yükselme Sınavının elimizden alınmak istenmesi ya da Yazı İşleri Müdürlüğüne kurum dışından atama ile bugüne kadar hakkımız olan Yazı İşleri Müdürlüğüne ortakçı yapılmak istenmesi Yargı Reformu Stratejisine çalınan bir kara lekedir. Adalet Bakanlığımızın Barolar ile ortak bir şekilde çalışma yürüttüğü kamuoyuna yansıyan açıklamalarla netlik kazanmıştır. Ülkemiz için hayati öneme sahip bir paket hazırlanırken, çalışmanın paydaşı olan biz Adliye çalışanlarının ve Adalet Bakanlığımızında yetkili sendika olan Büro Memurları Sendikamızın görüşünü alınmadığı bir Yargı Reformu Paketi eksik ve sakattır."
"Dosyaların eksik olarak duruşmaya çıkmasının müsebbibi Yazı İşleri Müdürleriymiş gibi hedef gösterilmesi ve Yazı İşleri Müdürlüğüne hukuk mezunlarının atanması ile bu sorunların ortadan kalkacağını ifade etmesi, Yargı çalışanlarımıza bir hakarettir. Barolar Birliği Başkanı, Yazı İşleri Müdürlerinin görevlerinden bihaberdir." dedi. Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nu özür dilemeye davet eden Başkan Kızıl, "Hukuk mezunu Avukatların Adliyelere Yazı İşleri Müdürü olarak atanması için göstereceği çabayı Avukatların maaş, özlük ve mesleki eğitimleri için harcarsa hem başkanı olduğu Barolar Birliğinin müktesebatına uygun hareket etmiş olur, hem de kendi meslektaşlarına karşı samimi olduğunu göstermiş olur." dedi. Kızıl; "Madem her hukuk mezunu olan Avukatları Adliyelere Yazı İşleri Müdürlüğü sınavına girecek, bu halde çoğunluğu lisans mezunu olan Zabıt Katibi arkadaşlarımızın da yapılaccak sınavla Avukat olmasının, Hakim/Savcı Yardımcısı olmasınında önü açılmalıdır. Adalet Çalışanları olarak haykırıyoruz, hakkımız olan Görevde Yükselme Sınavı ile elde ettiğimiz Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavı ile ilgili güncelleme yapılıncaya kadar basın açıklamalarımız ve eylemlerimiz devam edecektir." şeklinde konuştu. 
Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
MERSİN'DE SİZCE 2019 YILININ BÜROKRATI KİM ?
MERSİN'DE SİZCE 2019 YILININ BÜROKRATI KİM ?
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:37
Güneş 05:18
Öğle 12:44
İkindi 16:34
Akşam 20:00
Yatsı 21:34
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
sanalbasin.com üyesidir