04 Mart 2019 Pazartesi 14:23
GÖRGÜLÜ '' OLMAZSA OLMAZ BİR DEVLET KURUMUDUR ''
  Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü '' İslam dininin temel kaynaklarına dayalı doğru ve güzel bilgiyle toplumu din konusunda aydınlatmak, inanç, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işleri yürütmek ve ibadet yerlerini yönetmek için  Diyanet işleri Başkanlığımız  3 Mart 1924’te kurulmuştur ''dedi.
Görgülü Diyanet-Sen  Başkanı Yıldönümü münasebeti ile yayımladığı yazılı mesajda şu görüşleri paylaştı ;   
İslam dininin temel kaynaklarına dayalı doğru ve güzel bilgiyle toplumu din konusunda aydınlatmak, inanç, ibadet ve ahlak esaslarıyla ilgili işleri yürütmek ve ibadet yerlerini yönetmek için  Diyanet işleri Başkanlığımız  3 Mart 1924’te kurulmuştur
                   Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluşundan itibaren yürüttüğü hizmetlerde doğru bilgiyi, güzel ahlakı ve İslam’ın   sahih kaynağı olan Kur'an ve sünneti esas almış, Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da dinî ve manevi değerleri her fırsatta topluma anlatma, öğretme ve rehberlik etme görevini üstlenen   Başkanlığımız , bugün 100’ü aşkın ülkede yurt dışı teşkilatlarıyla din hizmetlerini yürütmektedir.
Başkanlığın mevcut teşkilat yapısı, 633 sayılı Kanun’da çok kapsamlı değişiklikler yapan 01.07.2010 tarihli ve 6002 sayılı Kanun ile belirlenmiştir. Söz konusu Kanun Başkanlığa çok önemli kazanımlar sağlamıştır.  Başkanlığın ihtiyaç duyduğu kadrolar ihdas edilerek personelin yıllardır mağdur durumda bulunduğu özlük hakları istenildiği gibi olmasa da  ciddi anlamda iyileşmeler yapılmıştır. 
Bu bağlamda, çağımızda din hizmeti sunmanın bir gereği olarak cami dışı din hizmetlerinin önü açılmış, Başkanlık personelinin hizmet içi eğitimleri için gerekli alt yapı hazırlanmış, radyo ve televizyon kurulması Başkanlığa bir görev olarak verilmiştir.  
        Bu gün Diyanet İşleri Başkanlığı merkez, taşra ve yurt dışı kuruluşları ile gerek ülkemizde gerekse Avrupa ve Türk Cumhuriyetleri’nde din hizmeti ve eğitim hizmetleri sunmaktadır. Bir çok başarılı hizmete imza atan başkanlığımız 130 bini aşkın personeli ile halkımıza ve yurt dışı birimleri ile  hizmetleri devam etmektedir.
     Sürekli kendini yenileme ve hizmetlerini artırma gayreti içinde olan Diyanet İşleri Başkanlığımız sadece ülkemizde değil  soydaş ülkelerde de yaptığı hizmetlerle bir umut teşkilattır.
           Başkanlığımız bir asra yakın hizmetiyle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada insanımızın dini ihtiyaç ve beklentilerini karşılamaya insanlığın barış ve huzuruna katkı sağlamaya,İslam’ın kutlu mesajını küresel ölçekte duyurma yolundaki gayretini saygın bir kurum olarak sürdürmeye devam  edecektir.
        Diyanet İşleri Başkanlığı anayasamızda ifade edildiği gibi milletimizi dini yönden aydınlatmak ve din hizmeti sunmak için vardır. İnanç yönünden ülkemizde birliği ve beraberliği temsil eden DİYANET  olmazsa olmaz bir devlet kurumudur.  Bazı bahaneler öne sürülerek ne Diyanet İşleri Başkanlığımız ne Başkanımız nede din hizmeti sunan personelimiz asla  yıpratılmamalıdır. Bizlerde bu güzide kurumumuzun yıpratılmasına sendika ve çalışanları olarak asla fırsat ve izin vermeyeceğimizi ifade ediyoruz.  
   “Özerk Diyanet, Seçilmiş Başkan ve Etkin Din görevlisi” diye ifade ettiğimiz gibi Diyanet İşleri Başkanımızın seçilmiş olması  YÖK ve RÜTÜK gibi idari yönden  özerk olması  daha etkin hizmet etmesi açısından önemli olduğuna inanıyoruz..         .   
  Bunun yanında kurumdaki  kadro ihtiyacı din hizmetini sıkıntıya sokmaktadır. Din hizmeti boşluk kabul etmez gereğince bu boş kadrolarının bir an önce doldurulması gerekmektedir . 
       
            Netice olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı ciddi bir devlet kuruluşudur . İnanç yönünden ülkemizde birliği ve beraberliği temsil eden DİB olmazsa olmaz bir devlet kurumudur. 
          Bu güzide kurumuzu kuran ve gerekli değeri de en güzel şekilde veren   bu güne kadar kurumda çalışarak hizmet eden  Rahmeti Rahmana kavuşan tüm çalışanlarımızı rahmetle anıyor , halen hizmet sunmaya devam eden tüm  meslektaşlarımıza ve yöneticilerimize  hizmetlerinden dolayı şükranlarımızı sunar bu anlamlı günün hayırlı ve başarılı hizmetlere vesile olmasını diliyoruz..        
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
sanalbasin.com üyesidir