KENT YÖNETİMİ, ÇARŞIYI CANLANDIRMAK İÇİN EL ELE VERDİ

Mersin’in merkezi ve yerel yönetimleri ile esnaf, ticaret ve sanayi dinamikleri, kent merkezini canlandırmak için el ele verdi.

GENEL 09.10.2019, 09:42
54
KENT YÖNETİMİ, ÇARŞIYI CANLANDIRMAK İÇİN EL ELE VERDİ
Mersin’in merkezi ve yerel yönetimleri ile esnaf, ticaret ve sanayi dinamikleri, kent merkezini canlandırmak için el ele verdi. Akdeniz Çarşı Esnafları Derneği’nin düzenlediği toplantıda bir araya gelen kent dinamikleri, Mersin’in kalbi konumundaki Akdeniz ilçesinde çarşı merkezini hareketlendirmek ve esnafın sorunlarını çözmek için birçok ortak çalışmayı başlattıklarını, merkezi yeniden cazibe merkezi haline getireceklerini söylediler.

Akdeniz Çarşı Esnafları Derneği, Mersin’in kalbi konumundaki Akdeniz’de çarşıyı canlandırmak adına kent dinamiklerini bir araya getirdi. Merkezi ve yerel yönetimler ile oda ve esnaf temsilcilerini buluşturan bir toplantı düzenleyen Akdeniz Çarşı Esnafları Derneği, özellikle esnafın çığ gibi büyüyen sorunlarına çözüm istedi. Tüccar Kulübünde gerçekleştirilen toplantıya, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Talat Dinçer ile esnaf odası başkanları ve çok sayıda esnaf katıldı. Toplantıda, otoparktan kaldırımlara, aileler ve gençlerle yabancı turistleri çarşıya çekmekten çevre düzenlemelerine kadar bir dizi sorun ve talep dile getirilerek çözümü için acil ve ortak çalışmalar yapılması gerektiği belirtildi.

“Çarşımız günden güne bitme noktasına geldi”

Akdeniz Çarşı Esnafları Derneği Başkanı Fethi Çelik, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kent merkezinin sorunlarının çözümü noktasında il yöneticilerine, belediye başkanlarına ve esnaf temsilcilerine düşen görevler olduğunu söyledi. Geçmiş dönemlerde kent merkezi ile ilgili birçok proje yapıldığını ancak hiçbirinin gerçekleşmediğini belirten Çelik, “Çarşımız günden güne bitme noktasına gelmiştir. En güzel caddelerimiz satılık ve kiralık tabelaları ile doldu. Ortak sorunları tespit ettik. Sizlerden öğrenmek istediğimiz; Müftü Deresi, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Çakmak Caddesi ve İsmet İnönü Bulvarı ile sınırlandırılmış kent merkezinde nasıl bir yapılandırma ve yenilenme olacak? Bu konuda bizimle sağlayacağınız koordinasyon ve ortak çalışmalar nasıl olacak? Bu çerçevede, kent merkezini canlandırmak için hep beraber elimizi taşın altına koyup bir çalışma yapmamız gerekiyor” dedi.

“Artık esnafımızın canına tak etti”

Mersin ESOB Başkanı Dinçer ise Mersin genelinde 60 bin esnaf ve sanatkar bulunduğunu ve yanlarında yüzbinlerce insanın çalıştığını söyledi. Esnaf ve sanatkarın, bulunduğu topluma sosyal uyum da dahil çok büyük katkı sağlayan bir kesim olduğunu vurgulayan Dinçer, ancak bugün esnafın çok zor bir dönemden geçtiğine işaret ederek, “Borcu borçla kapatır bir dönemdeyiz. Böyle bir ortamda ticareti canlandırma ve esnafa katkı sunma noktasında çalışmalar yapıyoruz. Çarşıyla ilgili sorunlar ise hep söylediğimiz fakat yerel idareler tarafından bir türlü yerine getirilmeyen faaliyetler. Artık esnafımızın canına tak etti. Şehrin merkezi Pozcu’ya kaydı. Biz, bu çarşıyı cazibe merkezi olarak nasıl canlandırabileceğimizin çalışmasını yapıyoruz. Büyükşehir ve Akdeniz belediye başkanlarımızla konuyu görüşüyoruz. Sunulan çözüm önerilerini gerçekleştirmemiz lazım. Bunun için de tabi ki bütçe ve katkı lazım. Artık şehir içindeki esnaf ve sanatkarın ticaretini canlandırmamız, çarşı merkezini yeniden bir cazibe merkezi haline dönüştürmemiz gerekiyor. Yapılan çalışmalar da bu yönde. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile yeni bir çalışmaya başladık. Belediyelerimiz ve meslek kuruluşlarımızla el ele verip çarşı merkezini canlandırmamız, Zafer Çarşısı, Atatürk, İstiklal, Zeytinli Bahçe, Hastane Caddeleri ile Çamlıbel ve yeni yapılacak meydanla burayı bir bütün halinde hareketlendirmemiz gerekiyor. Biz, bunun için her türlü katkıya hazırız” diye konuştu.

“El ele vereceğiz, kısa sürede çarşının bu sorunu bitecek”

MTSO Başkanı Kızıltan da Mersin’de kenti yönetenler açısından çok uyumlu bir kadro olduğunu ve çok güzel bir dönem başladığını belirterek, bunun da ümitlerini artırdığını ifade etti. Çarşı esnafının sorununu çözmek için son dönemde bir dizi toplantı gerçekleştirildiğine işaret eden Kızıltan, “Ben ümitliyim. Siyaset bir kenara atılmış durumda. Çok uyumlu ve Mersin’i düşünerek hareket eden bir kadromuz var. Biz de ESOB ile birlikte bu uyumlu kadronun çok rahat çalışması için onlara her türlü desteği veriyoruz. El ele vereceğiz, kısa sürede çarşının bu sorunu bitecek” ifadelerini kullandı.

“Millet Bahçesinin ihalesi yapıldı. Mersin’e hayırlı olsun”

Akdeniz’in, şehrin kalbi olduğunu vurgulayan Akdeniz Belediye Başkanı Gültak ise esnafı, kamu kurumları, sanayi tesisi, limanı ve serbest bölgesi ile gündüz 800 bine yakın, akşam ise 270 bin nüfusa sahip ilçede otomatik olarak problemler de olduğunu söyledi. Çarşı sorununun çözümü için son çalışmalar yaptığını aktaran Gültak, Atatürk Caddesi ve Çamlıbel’in canlandırılması talebi çerçevesinde bir müjde verdiklerini belirterek, “Millet Bahçesinin ihalesi yapıldı. 18 firma katıldı, şu an değerlendirme aşamasında. Yıkılan Tevfik Sırrı Gür Stadı, kışla ve aquaparkı kapsayan toplam 140 dönüm arazimiz Mersin’e hayırlı olsun. Mersin artık nefes alacak. Bugüne kadar Mersin’deki en önemli projelerden bir tanesidir. Çamlıbel ve çarşı buradan etkilenecek. Kışla ve aquaparkı hareketlendirdiğimiz andan itibaren ayak sayısı artacak ve artık insanlar merkeze gelmeye başlayacak” şeklinde konuştu.

“ Çamlıbel için Dünya Bankasından 45 milyon liralık kredi başvurusu yaptık”

Gültak, Akdeniz’den giden resmi kurumları da tekrar Akdeniz’e çekmek için çalışma yürüttüğünü dile getirdi. Çamlıbel ile özel ilgilendiklerini vurgulayan Gültak, şunları söyledi: “Büyükşehir Belediye Başkanımız ile beraber yürüdüğümüz konular var. Dünya Bankasından başvurduğumuz krediler var. Yaklaşık 45 milyon liralık kredi başvurusu yaptık. Bu kredi inşallah çıkacak. Çamlıbel’de 7-8 toplantı yaptık. Kredi çıktığı zaman onların istediği doğrultuda Çamlıbel’de bir çalışma yaparak, Atatürk Caddesi ve Yoğurt Pazarı bölgesindeki esnafın da hayatını hızlandırmış olacağız. Ayrıca, Fasih Kayabalı ve Fabrikalar Caddelerinde sağlıklaştırma yapacağız.”

“Çarşı esnafının ekonomik olarak geriye gitmesi, en temel sorunlardan biri oldu”

Daha sonra konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, kent yönetimi açısından iyi bir süreç başladığını, bu sayede yol alıp iş yaptıklarını söyledi. Esnaf ve sanatkarın, Mersin ekonomisinde önemli bir payı olduğunu ve ekonomiye güç kattığını vurgulayan Seçer, dolayısıyla bu kesimin nefes alması, yaşaması gerektiğinin altını çizdi. Bu konuda, göreve gelir gelmez çalışmalarını başlattıklarını ifade eden Seçer, Esnaf Masası oluşturduklarını kaydetti. Çarşı esnafının ekonomik olarak geriye gitmesinin, Mersin’in en temel sorunlarından biri haline geldiğine dikkat çeken Seçer, “Bu durum, her geçen gün de olumsuz anlamda büyüyor. Bunu nasıl ortadan kaldırabiliriz? Somut bazı adımlar atılması gerekiyor. Çarşının tekrar eski durumuna gelebilmesi için ulaşımı kolay hale getirme ve otopark yeri temin etme zorunluluğumuz var. İnsanları merkeze çekecek bazı yatırımları yapmaya ihtiyacımız var. Ayrıca, Mersin’i nasıl cazip hale getirelim ki şehir dışından insanları buraya getirebilelim? Bunlar üzerinde konuşmamız lazım” dedi.

Bu çerçevede, otopark sorununun çözümü için esnafın talebi doğrultusunda yıl sonuna kadar parkomat uygulamasını başlatacaklarını dile getiren Seçer, Tevfik Sırrı Gür Lisesi yanındaki otoparkı da halka açık, 400 araçlık, 2 katlı bir otopark haline getirecek projenin inşaatının da yıl sonuna kadar başlayacağını kaydetti. Gençlik Merkezini Büyükşehir Belediye binası olarak inşa ettiklerini, Taş Bina’nın kent müzesi olacağını, Çamlıbel ile ilgili çalışmalar yaptıklarını da anlatan Seçer, ‘Mersin’in gelişim projesi’ olarak nitelediği Mersin Metrosunu da mutlaka yapacaklarını söyledi. Millet Bahçesinin de hayırlı olmasını dileyen Seçer, tüm bu çalışmaların çarşı merkezini canlandıracak projeler olduğunun altını çizdi.

“Aktdeniz’i daha iyi hale getirmek için gayret ediyoruz”

Vali Su ise Mersin’de son dönemlerde her alanda çok önemli yatırımlar yapıldığını ve yapılmaya da devam edildiğini söyledi. Akdeniz’in, Mersin’in kalbi konumunda bir ilçe olduğuna işaret eden Su, “Bu ilçemizi daha iyi hale getirmek, sosyal refahını artırmak için gayret ediyoruz. Genel idare ve yerel yönetimlerin tamamı vatandaşa hizmet için var. Sizin için var. Genel yönetim olarak, yerel yönetimlerin yaptığı işlerde imkanlarımız ölçüsünde yardımcı olmaya gayret ediyoruz. Çarşı esnafının kalkınması için oranın cazibe merkezi haline getirilmesi lazım. Bunun için ne yapıyoruz? Çiçek Pasajını 5 milyon TL harcayarak çiçek gibi yaptık ve cazibe oluşturduk. Kiremithane Mahallesinde sokak sağlıklaştırması yapıyoruz. İmkanlarımız ölçüsünde tarihi binaları restore ediyoruz. Bu çerçevede restorasyonuna başladığımız bir eski binamızı müze haline getireceğiz ve Akdeniz ilçemize kazandıracağız. Trafiği rahatlatma babında çalışmalarımız var. D 400 karayolundaki tır trafiği için çalışmalarımız sürüyor. O trafiği otobandan çıkıştan direk limanın içine gidecek şekle getirmek için çalışmalarımız sürüyor. Biz ilimizin gelişimi, kalkınması için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki, bir ve beraber olduğumuz sürece çok güzel hizmetleri ortaya koyacağız. Sizlerin daha iyi hale gelmesi için gayretlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.
Yorumlar (0)
33°
açık
Günün Anketi Tümü
MERSİN'DE SİZCE 2019 YILININ BÜROKRATI KİM ?
MERSİN'DE SİZCE 2019 YILININ BÜROKRATI KİM ?
Namaz Vakti 27 Mayıs 2020
İmsak 03:39
Güneş 05:19
Öğle 12:44
İkindi 16:33
Akşam 19:58
Yatsı 21:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
sanalbasin.com üyesidir