SERGEY BUTSİKHK: “AKKUYU’DA HEDEFİMİZ İLK GÜÇ ÜNİTESİNİ 2023’TE İŞLETMEYE ALMAK"

Rosatom tarafından inşa edilen Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’de birinci ünitenin yapımı sürerken, tüm izinlerin tamamlanmasının ardından ikinci ünitenin yapımına başlanacak

EKONOMİ 05.02.2020, 19:17
128
SERGEY BUTSİKHK: “AKKUYU’DA HEDEFİMİZ İLK GÜÇ ÜNİTESİNİ 2023’TE İŞLETMEYE ALMAK"

Rosatom tarafından inşa edilen Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’de birinci ünitenin yapımı sürerken, tüm izinlerin tamamlanmasının ardından ikinci ünitenin yapımına başlanacak. Dört ünitenin yapımının eş zamanlı olarak devam edeceğini belirten Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butskikh, “Akkuyu’da hedefimiz ilk güç ünitesini 2023’te işletmeye almak” dedi.
Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) tarafından Mersin’in Gülnar ilçesinin Büyükeceli Mahallesi'nde inşa edilen Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne (NGS) ilişkin Mersin basın kuruluşlarına yönelik seminer düzenlendi. Bir otelde gerçekleştirilen seminerde Akkuyu NGS’nin tüm aşamaları kamuoyu ile paylaşıldı. Seminere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı temsilcisi ve Akkuyu Nükleer A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksey Frolov, Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butskikh, Strana Rosatom (Rosatom Dünyası) Sektörel Gazete Baş Editörü Yulia Gilyova ile Mersin Üniversitesinden Doç. Dr. Gökhan Arslan konuşmacı olarak katıldı.

“Hedefimiz bu ülkenin ilk nükleer santralinin uluslararası güvenlik standartlarına uyarak gerçekleşmesini ve işlemesini sağlamak”
Toplantının açış konuşmasını yapan Akkuyu Nükleer A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksey Frolov, seminerde projenin ilerlemesine ilişkin son 2 yılda gerçekleştirilen işlemler ve güvenlik sistemleri ile ilgili detaylı bilgiler sunulacağını söyledi. Akkuyu A.Ş. olarak Rosatom devlet kuruluşunu temsil ettiklerini belirten Frolov, “Bizlerin en önemli görevimiz ve hedefimiz bu ülkenin ilk nükleer santralinin uluslararası güvenlik standartlarına uyarak gerçekleşmesini ve işlemesini sağlamak” dedi.
Rusya’da Çernobil Nükleer Santrali'nde meydana gelen kazayı anlatan Çernobil dizisine değinen Frolov, dizinin uyarlanmış sahneler olsa da bir nükleer santraldeki çalışanların ne kadar büyük özveriyle çalıştığını gösteren bir çalışma olduğunu vurguladı. Dizi yayınlandıktan sonra Rus bilim insanlarının gereken olumlu dersleri çıkarmak adına tasarımları yeniden gözden geçirdiklerini ifade eden Frolov, “Dizide bir replikte, ‘Yalanın bedeli ne kadardır?’ deniliyor. Biz onu uzun süre dinlediğimizde gerçekleri algılamayı durdurmayı başarmasıdır. Peki ne yapmalıyız? Uydurmaları mı beklemeliyiz? Bizler, ‘Uydurmalara’ güvenerek yetinmeyeceğiz. Bizler sizlerle birlikte ülkelerimiz arasında oluşan iyi niyet ve dostluk ilişkilerini baz alarak projenin gerçekleşmesinde yapıcı diyalog sürdürerek, hedefimizi yerine getirmek için uğraşacağız” diye konuştu.
Frolov, hedeflerinin yerine getirilmesinde basına da sorumluluk düştüğünü belirterek, bu konuda destek istedi.

“Akkuyu NGS, tüm uluslararası güvenlik standartlarına uyumlu şekilde inşa edilmektedir”
Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butskikh ise nükleer santralin ilk aşamasından bugün gelinen inşaat sürecine ve güvenlik sistemlerine ilişkin bir sunum yaptı. Akkuyu NGS’nin Rusya ile Türkiye arasında imzalanan hükümetler arası anlaşma kapsamında Mersin’in Gülnar ilçesinde gerçekleştirildiğini anımsatan Butskikh, “Bizim inşa etmekte olduğumuz bu tesis bölgeye, coğrafyaya çok güzel uyum sağlayacak çok güzel bir eser olacaktır” ifadelerini kullandı.
Akkuyu NGS’nin tam kapasiteyle faaliyete geçtiğinde Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacağı bilgisini veren Butskikh, “Akkuyu NGS’nin inşaatı gerek Uluslararası Atom Enerji Kurumunun tüm güvenlik standartlarına, gerek Uluslararası Nükleer Güvenlik Danışma Grubu'nun tüm güvenlik standartlarına, gerekse Uluslararası İşletme Kulübünün gerekliliklerine uyumlu bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Akkuyu NGS, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerde en büyük ve en kapsamlı projedir. Bu projede ana hissedar Rusya’nın ‘Rosatom Devlet Kuruluşu’dur. Proje yap-sahip ol-işlet modeliyle gerçekleştirilmektedir” şeklinde konuştu.

“Akkuyu’da hedefimiz ilk güç ünitesini 2023’te işletmeye almak”
Hükümetler arası anlaşmaya göre tüm gerekli izin ve ruhsatların alınmasından sonra 7 yıl içerisinde ilk güç ünitesinin işletmeye alınması gerektiğinin belirtildiğini aktaran Butskikh, şöyle devam etti:
"Dolayısıyla ilk ünitenin devreye alınması 2023 yılına denk gelmektedir. Bizler proje katılımcıları olarak bu hedefin yerine getirilmesi ve 2023’te ilk ünitenin işletmeye alınması için azami derecede elimizden gelen tüm çabamızla çalışmaktayız. Ancak bu durumda güvenlik gereksinimlerini ve şartlarını yerine getirmek her zaman en büyük öncelik arz eden koşulumuz olarak projede ilerlemekteyiz.”
Geçen 2 yıllık süreçte 1 ve 2 No’lu güç üniteleriyle ilgili alınan ruhsat ve inşaat lisanlarıyla ilgili de bilgi veren Butskikh, “3. ve 4. ünitenin yapılacağı yerlerde zemin etüt ve araştırma çalışmaları devam ediyor. Yakın zamanda 3’üncü ünitenin inşaat ruhsatının verilmesini bekliyoruz. Sahada inşaat ve montaj çalışmalarına devam edilirken, idari binanın yapımı tamamlanmak üzere. Buna paralel olarak sahada gereken tüm altyapı çalışmaları devam etmektedir. Aynı zamanda saha zemininin hazırlanmasına ilişkin çalışmalar da devam etmektedir” dedi.
Akkuyu NGS tesisinin tüm parçaları ile bulunduğu bölgeye uyum sağlaması için gayret ettiklerini vurgulayan Butskikh, “Buradaki kıyı yapısını bozmadan tesisleri inşa etmeye çalışıyoruz. Ve çok nadir ve benzersiz bir güzelliğe sahip olan bu doğayı bozmadan, bu tesisi oraya oturtmaya ve faaliyete geçirmeye gayret sarf ediyoruz” diye konuştu.

“Rosatom, hisselerinin yüzde 49’unu satma hakkına sahip”
Akkuyu NGS inşaat projesinin finansmanının yüzde 100 Rusya tarafından sağlandığına işaret eden Butskikh, “Rosatom, projedeki hisselerinin yüzde 49’unu başka hissedarlara satma hakkına sahiptir. Satılabilecek yüzde 49 hisselerimiz tek bir hissedara satılabileceği gibi birkaç gruptan oluşan hissedarlara da satılması söz konusu olabilecektir. Bizim projemiz şeffaf, açık bir projedir. Yabancı yatırımcıların bu projeye çekilmesi, Rusya tarafı için herhangi sorun teşkil edecek bir konu değildir. Aksine, bizim projemizin bir ticari proje olduğunu dikkate alırsak, hisselerin satılması, yabancıların da bu projeye gidebilmesine imkan sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

“Dört ünitenin yapımı eş zamanlı olarak devam edecek, en aktif dönemde 10 binin üzerinde işçi istihdam edilecek”
Akkuyu NGS sahasının planı ve ünitelerin yapımına ilişkin detayları da açıklayan Butskikh, tesisleri yaparken mümkün olduğu kadar doğayı bozmamaya özen gösterdiklerinin altını çizdi. “Dört ünitenin yapımı eş zamanlı olarak devam edecek” diyen Butskikh, 4 ünitenin eş zamanlı olarak yapımının gerçekleştirilmesinin çok büyük insan gücü ihtiyacını ortaya çıkardığına dikkat çekti. Butskikh, “İnşaat işlerinin en aktif dönemine girildiğinde sahada 10 binin üzerinde işçi istihdam edilecek” dedi.
Dört ünitenin temel görevini yerine getirecek olanın reaktör olduğunu belirten Butskikh, Akkuyu’da kullanılan reaktörün VVER-1200 reaktörü olduğu bilgisini verdi. Halihazırda VVER-1000 tipi rektörlerin Rusya’da mevcut olduğunu dile getiren Butskikh, şunları söyledi:
“VVER-1000 tipi reaktörlerin tüm çalışma dönemini hesaplarsak 800 yıl çalışmış gibi hesaplanabilir. Son dönemlerde Çin ve İran’da da bu tip reaktörler kullanılarak nükleer santraller inşa edilmiştir. Akkuyu’da kullandığımız VVER-1200 rektörleri ise en modern teknoloji olup, 3+ nesil teknolojiler olarak tabir edilmektedir. En önemli özelliği; çok sağlam, çok sıkı güvenlik sistemleri kullanılarak uygulanmış bir reaktör olması. Reaktördeki tüm ekipmanların yüzde 40’ı, reaktörün güvenliğini sağlamak için var olan ekipmanlardır. Rusya’da şu an 3 tane VVER-1200 reaktörü faaliyettedir. Bu sene içerisinde biri Rusya’da, biri de Belarus’ta faaliyete geçirme planı bulunmaktadır. Aynı zamanda VVER-1200 reaktörünün Macaristan ve Akkuyu’da yapımı devam etmekte, Finlandiya, Bangladeş’te de kullanılmaktadır.”

“Güvenlik sistemleri, çok büyük dış etkilere karşı dayanıklı şekilde tasarlanmıştır”
Nükleer santrallerin çalışmasında güvenliği sağlayan iki sistem olduğunu ifade eden Butskikh, “Biri aktif sistemdir ki, gerekirse bazı makamların, kurumların müdahalesini gerektirmektedir. Ayrıca pasif güvenlik sistemi dediğimiz ikinci bir sistem vardır ki bu sistemler son dönemlerde geliştirilmiş ve bir nükleer tesisin çalışmasında güvenliğini daha da arttırıcı önlemleri sağlayan sistemlerdir. Pasif sistemlerden biri olarak pasif olarak ısının tahliye edilmesi de güvenliği sağlayan sistemlerden biridir. Aynı zamanda, herhangi bir durumda koru yerinde tutmayı sağlayan bir sistemdir” şeklinde konuştu.
Radyasyon güvenliğinden de bahseden Butskikh, “Radyasyon güvenliği, proje ifade ettiğimiz çok aşamalı bariyerlerle radyasyon güvenliğinin sağlanmasıdır. VVER-1200 reaktörlü NGS Güvenlik Sistemleri dış etkilere karşı dayanıklılık gösterecek şekilde tasarlanmıştır. 400 tonluk bir uçağın düşmesi veya çarpması, 9 şiddetine kadar olabilecek depremin etkisine, su baskını ve tsunami gibi doğa olaylarına dayanabilecek kadar güçlü tasarlanmıştır. Türkiye’deki bu bölgeye yönelik çok büyük doğa olayları söz konusu olmasa da bunlar düşünülmüştür. Özellikle deniz alanında yapılan çalışmalar ki, eğer böyle bir şeye ihtiyaç duyulur ise çevreyi koruyacak şekilde yapılacaktır” diye konuştu.

“Hisse satışında nihai karar Türkiye Cumhuriyetine ait”
Butskikh, sunumunun ardından gazetecilerin sorularına da yanıt verdi. Hisse satışlarındaki son duruma ilişkin soruya Butskikh, “Hisse satışı ile ilgili şu an itibariyle yapmakta olduğumuz görüşmeler hakkında şirket bilgisi paylaşmak için erken. Ancak Rusya ve Türkiye arasındaki hükümetler arası anlaşmaya göre, bu projede hissedar olarak katılmak isteyen şirketle görüşmeler olsa bile nihai karar Türkiye Cumhuriyetine ait. Hisse almak isteyenler arasında Türkler de var” yanıtını verdi.

“Radyoaktif atıkların geçici olarak depolanmasını öngören özel tesisler tasarlandı, çalışmalar devam ediyor”
Nükleer atıkların nasıl bertaraf edileceğine ilişkin soruya ise Butskikh şu yanıtı verdi:
“Elbette ki atık yönetimi planı mevcuttur. Nükleer enerji alanında Türkiye tüm dünyada yürütülmekte olan süreçlere katılım sağlayan ve üye olan bir ülkedir. Projemiz kapsamında saha yerinde geçici olarak atıkların depolanmasını öngören özel tesisler tasarlanmıştır ve bunlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Radyoaktif atıkların yönetimi konusunda Türk mevzuatı şu anda güncelleştirilme sürecinden geçmektedir. Bizim kurmakta olduğumuz nükleer santralin işletme dönemi 60 sene olacaktır. Buna ilaveten 20 sene uzatma fırsatı bulunmaktadır. Atık yönetimi Türk mevzuatı güncelleştiriliyor derken, bizim sahamızda şu anda öngörülen atıkların geçici depolanmasıyla ilgili tesisler, kullanılmış yakıtın ve atıkların bertaraf edilmesiyle ilgili tesislerin ne şekilde faaliyet göstereceği; Türk mevzuatında ilgili değişiklikler yapılarak düzenlenecek. Bir nükleer yakıt kullanıldıktan sonra yeniden işlenebilir ve tekrar kullanılabilir. Dolayısıyla radyoaktif atıklar yeniden kullanıldıktan sonra bertaraf edilmek üzere muhafazaya alınacak olanlar, sadece yüzde 1’ini oluşturuyor. Türkiye’nin de şu anda üzerinde çalışmakta olduğu radyoaktif plan da ulusal plan olarak adlandırılıyor.”

Yorumlar (1)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Süleyman Bakırcı 2 ay önce
Mersinde NKPnin veya nükleer karşıtları arkadaşların nasıl bu şemi erden haber olmadı?
11°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
MERSİN'DE SİZCE 2019 YILININ BÜROKRATI KİM ?
MERSİN'DE SİZCE 2019 YILININ BÜROKRATI KİM ?
Namaz Vakti 30 Mart 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:23
Öğle 12:51
İkindi 16:23
Akşam 19:09
Yatsı 20:24
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
sanalbasin.com üyesidir