04 Aralık 2018 Salı 16:37
TÜRKİYE FELSEFE OLİMPİYATLARI MERSİN'DE YAPILDI
23.Türkiye Liseler Arası Felsefe Olimpiyatı Mersin Yenişehir İlçesi Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi 'nde gerçekleşti.

Felsefe olimpiyatı, Komisyon başkanı Makbule Atadan, Komisyon Üyeleri Felsefe öğretmeni Dursun KARASEKI, Müdür Yardımcısı Güray Kaptanoğlu ve Fatih Projesi BT Rehber Öğretmeni Eşref Tanrıverdi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi.
Okul Müdürü Muzaffer ASLAN, Türkiye Felsefe Olimpiyatlarının Türkiye Felsefe Kurumu tarafından düzenlenmekte olduğunu ve Millî Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içerisinde gerçekleştirildiğini bildirdi. Çeşitli merkezlerde aynı anda yapılan bu etkinlik üç yıldır okulumuzda yapılmaktadır. Bu organizasyona katılan çeşitli okullardan öğretmen, öğrenci ve velileri okulumuzda ağırlamaktan mutluluk duymaktayız, dedi. 
Türkiye Liselerarası Felsefe Olimpiyatları Mersin Komisyonu Başkanı Makbule Atadan , Lise ve dengi okulların bir öğrenci ile katılabildiği olimpiyatta öğrenciler kendilerine verilen üç metinden birini seçerek konu ile ilgili, dört saatlik süre içinde bir makale yazmaktadırlar. Yazılar bölge jürisinin değerlendirmesinin ardından Türkiye jürisi tarafından değerlendirilecek, ilk on dereceye giren yazılar Türkiye Felsefe Kurumu başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi tarafından da değerlendirildikten sonra ilk 50 dereceye girenler açıklanacaktır. Olimpiyatlarda ilk iki dereceyi alanlar (Dil sınavında da başarılı oldukları taktirde) Uluslararası Felsefe Olimpiyatında Türkiye’yi temsil edeceklerdir, dedi.
 Komisyon Başkanı Makbule ATADAN, Felsefe olimpiyatlarının amaçlarının
 1) Yaratıcı düşünme ve araştırma ruhunu geliştirmek, düşünme uğraşısının kendi başına değerini göstermek.
2) Düşünsel etkinliklerle ilgili yarışma ruhu yaratmak.
3) Bilginin antropolojik temelleri üstünde düşünmeye teşvik ederek, bilimsel çalışmaların etik gereklerle bütünleşmesine yardımcı olmak.
4) Çağdaş dünyanın düşünsel ve etik problemleri üzerinde düşünme yeteneğini geliştirmeye ortam hazırlamak.
5) Okullarda insancıl düşüncenin ve eğitimin geliştirilmesine katkıda bulunmak, olduğunu ifade etti.
23. düzenlenen Türkiye Felsefe Olimpiyatları Adana ve Mersin’den 30 okulun katılımı  ile gerçekleştirildi. Mersin Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesine gelen katılımcılar sabah kahvaltısını okulun yemekhanesinde yaptıktan sonra öğrenciler sınıflara alındı. Gerekli açıklamalar yapıldı. Türkiye Felsefe Kurumu tarafından gönderilen metinler kendilerine verildi ve dört saatlik süre içerisinde yazılarını yazdılar.
Öğrencilerin yazı yazdıkları süre içerisinde öğretmen ve veliler okulun toplantı salonunda Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Eyüp ERDOĞAN ile “Akıl-duygu çatışması” konulu söyleşiye katıldılar. Eyüp Erdoğan, Felsefe tarihinden çeşitli filozofların akıl ve duygu konusuna yaklaşımlarını anlatarak başladığı söyleşi de, Duygusal yanını göz ardı ederek, insanı tümüyle rasyonel bir varlık olarak gören  Sokrates ve Platon gibi filozofların yanında Aristoteles’in akıl ve duygu arasında  denge kurulması gerektiğini savunduğuna dikkat çekti. 18.yy da Arthur Shopenauer ve 19.yy da Friedrich Nietzsche’nin insanın aynı zamanda bir duygu varlığı olduğunu savunduklarını ifade eden Erdoğan, Psikoanalizin bilinçaltı( bilinçdışı) kavramı ile duyguların davranışlar üzerinde etkin olduğunun daha çok farkına varıldığını, son dönemde yapılan araştırmalarla bu etkinin zannedilenden daha fazla olduğunun ortaya çıktığının altını çizdi.
Okulun toplantı salonunda yapılan söyleşiye Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil ÇELEBİYILMAZ da katılarak 23.düzenlenen ve Mersin Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi ev sahipliğinde 3. gerçekleştirilen Türkiye Liselerarası Felsefe Olimpiyatlarının Yenişehir ilçesinde yapılmasından, Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesinde bu tür bir organizasyonda bulunmaktan büyük bir keyif aldığını belirterek bu tür etkinliklerin ilçede yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.
 Okul Müdürü Muzaffer ARSLAN, katılımcılara teşekkür ederek, katılımın arttırılması için çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Öğretmen ve öğrencilerin  keyifle izledikleri ve katıldıkları söyleşi saat:14.00’te sona erdi.
Program Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil ÇELEBİYILMAZ  ve Okul Müdürü Muzaffer ARSLAN’ın  katılımcılara katılım belgelerini vermesi ile  sona erdi.
Katılımcılar organizasyondan çok memnun kaldıklarını ifade ettiler ve gelecek yıl buluşma temennisi ile okuldan ayrıldılar.
 
Son Güncelleme: 04.12.2018 17:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
sanalbasin.com üyesidir